Michał Modro:

Przyszłość naszych dzieci. Nie jest dobrze...

Michał Modro

Opublikowano 21 lutego 2020, 07:24

Michał Modro

Opublikowano 21 lutego 2020, 07:24

Raport „Przyszłość dzieci na świecie?” wskazuje, że ​​zdrowie oraz przyszłość każdego dziecka i nastolatka na całym świecie są bezpośrednio zagrożone:

  • degradacją ekologiczną,
  • zmianami klimatu,
  • wykorzystywaniem praktyk marketingowych, które promują fast foody, napoje słodzone, alkohol i tytoń u dzieci.

„Pomimo poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży w ciągu ostatnich 20 lat, postęp utknął w martwym punkcie i trzeba to zmienić”, powiedziała była premier Nowej Zelandii i współprzewodnicząca komisji, Helen Clark.

„Szacuje się, że około 250 milionów dzieci poniżej piątego roku życia w krajach o niskim i średnim dochodzie jest zagrożonych nieosiągnięciem swojego potencjału rozwojowego, w oparciu o zahamowania wzrostu i ubóstwa. Jednak jeszcze bardziej niepokojące jest to, że każde dziecko na świecie stoi obecnie w obliczu egzystencjalnych zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i presją komercyjną.”

Intensyfikacja zmian klimatu zagraża przyszłości każdego dziecka.


Raport zawiera nowy globalny indeks 180 krajów, porównujący wyniki w zakresie rozkwitu dzieci, w tym mierniki:

  • przeżycia i dobrostanu dzieci, takich jak zdrowie, edukacja i odżywianie;
  • zrównoważony rozwój, z uwzględnieniem emisji gazów cieplarnianych oraz PKB i różnic w dochodach.

Według raportu, podczas gdy najbiedniejsze kraje muszą zrobić więcej, aby wspierać ich dzieci w prowadzeniu zdrowego życia, nadmierna emisja dwutlenku węgla - z krajów bogatszych - zagraża przyszłości wszystkich dzieci.

Jeśli globalne ocieplenie przekroczy 4 ° C do 2100 r., zgodnie z obecnymi prognozami, doprowadziłoby to do katastrofalnych konsekwencji zdrowotnych dla dzieci z powodu:

  • wzrostu poziomu oceanów,
  • fal,
  • upałów,
  • rozprzestrzeniania się chorób takich jak malaria,
  • oraz niedożywienia.

Indeks pokazuje, że dzieci w Norwegii, Republice Korei i Holandii mają największe szanse na dobry rozwój podczas gdy dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Somalii, Nigrze i Mali mają najgorsze szanse. Jednak, gdy wziąć pod uwagę emisje CO2 na mieszkańca: Norwegia uplasowała się na 156 pozycji, Republika Korei 166, a Holandia 160. Każdy z trzech krajów emituje 210% więcej CO2 na mieszkańca niż ich założony cel na 2030 r. Stany Zjednoczone Ameryki (USA), Australia i Arabia Saudyjska należą do dziesięciu najgorszych emitentów CO2 na mieszkańca.

Ze względu na kryteria dochodowe (w tym PKB) Polska zajęła 33 miejsce, ale 4 od końca w Europie. Jednak gdy chodzi o emisję CO2 polska uplasowała się na 157 miejscu.

Cały raport dostępny jest pod tym linkiem: https://www.who.int/news-room/detail/19-02-2020-world-failing-to-provide-children-with-a-healthy-life-and-a-climate-fit-for-their-future-who-unicef-lancet

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

zdrowie / służba zdrowia / WHO / dzieci / dziecko / zanieczyszczenie powietrza / rozwój / UNICEF / The Lancet / zanieczyszczenie środowiska / klimat / emisja
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31