Warto przeczytać Psychiatria za zamkniętymi drzwiami

Wizyta u psychiatry wciąż budzi lęk, a przyznanie się do choroby czy zaburzeń psychicznych jest podszyte wstydem i obawą przed szyderstwem. Szacuje się, że co najmniej jedna czwarta społeczeństwa zmaga się z różnymi zaburzeniami, jednak nie decyduje się na podjęcie leczenia. Wolą żyć zamknięci w swoim bólu i lęku, bo odkrycie kart może skończyć się utratą pracy, znajomych, zderzeniem z krzywdzącymi i nieprawdziwymi stereotypami.
Barbara Mietkowska 2021-01-08 09:23

Najnowsza książka Ewy Pągowskiej „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów” to nie jest podręcznik dla psychiatrów, ale pasjonująca, przeznaczona dla zwykłego śmiertelnika, opowieść o tym jak działa ludzka psychika. Jak wpływa na kondycję nie tylko jednostki, najbliższego otoczenia, ale i całego społeczeństwa. Piętnastu lekarzy psychiatrów otwiera drzwi do swoich gabinetów po to, byśmy zrozumieli lepiej siebie i innych. A przede wszystkim przestali się bać. Ta wiedza jest szczególnie cenna teraz, gdy pandemia koronawirusa dodatkowo podsyca poczucie zagrożenia i poziom codziennego stresu. W tym roku w gabinetach pojawia się coraz więcej pacjentów z obniżonym nastrojem, pogorszeniem stanu psychicznego z tego właśnie powodu.

Badanie u psychiatry to wciąż temat tabu, nie wspominając już o konkretnych chorobach. Nie wiadomo właściwie dlaczego łatwiej jest się przyznać do wizyty u kardiologa czy diabetologa niż u lekarza tej specjalności. Czy tylko z powodu stygmatyzujących słów, którymi szafujemy na co dzień - świr, wariat, czubek czy też przyczyna jest jeszcze głębsza? A może to nasze własne cierpienia przesłaniają nam obraz rzeczywistości i dlatego nie szukamy pomocy. Może – jak twierdzą rozmówcy Ewy Pągowskiej ustalamy po prostu fałszywe normy, których kurczowo i niepotrzebnie się trzymamy?

Książka „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów” uświadamia nam, że w tej dziedzinie medycyny, podobnie jak w każdej innej, są choroby lżejsze, dziedziczne i nieuleczalne. Jednocześnie, że psychiatria również podlega stałemu rozwojowi, który daje nowe narzędzia, leki, metody leczenia. Depresja, zaburzenia adaptacyjne, problemy z seksem i seksualnością, nałogi i zaburzenia osobowości oraz psychosomatyczne to tylko niektóre z problemów, które coraz częściej dotykają Polaków. Współczesna cywilizacja tworzy coraz więcej bodźców, które rozwijają w nas fobie społeczne, lęki przed oceną. Coraz częściej ukojenia szukamy w nie tylko w alkoholu, ale i substancjach psychoaktywnych. I coraz trudniej się do tego przyznać.

Za zamkniętymi drzwiami gabinetów Ewa Pągowska prowadzi rozmowy z najlepszymi polskimi specjalistami. Wspólnie ze swoimi rozmówcami burzy mity dotyczące psychiatrii, pozwala z bliska przyjrzeć się problemom, z jakim zmagają się lekarze, a przede wszystkim ich pacjenci. Zrozumieć czym są choroby psychiczne i jak z nimi walczyć. Wbrew domysłom, jakie może sugerować tytuł, nie ma w tej książce sensacji, mrocznych opowieści ze szpitala, przypadków z pierwszych stron gazet. Jest za to ogromna porcja wiedzy o tym jak ocalić swoje zdrowie psychiczne. A przede wszystkim zachęta do większej otwartości, pozbycia się wstydu i traktowania zaburzeń psychicznych w kategorii chorób jak wszystkie inne. Książkę koniecznie trzeba przeczytać, bo to ważny krok do nadania zdrowiu psychicznemu właściwego miejsca i wartości.

*Ewa Pągowska: Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów. Wydawnictwo: ZNAK cena 39.90 zł.

PDF

Zobacz także