Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 9.02.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 lutego 2023 09:29

Skrót wiadomości Medexpressu - 9.02.2023 r. - Obrazek nagłówka

Dlaczego mimo znacząco większych nakładów na AOS kolejki do specjalistów nie maleją? Dlaczego zniesienie limitów nie przełożyło się na zauważalną poprawę dostępności do świadczeń specjalistycznych? – zastanawiali się we wtorek posłowie Komisji Zdrowia, debatując nad informacją ministra zdrowia dotyczącą sytuacji w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. - Problemu kolejek w AOS nie rozwiążemy, dopóki POZ nie zacznie funkcjonować na innej zasadzie niż teraz. Opieka koordynowana daje na to szanse – ocenił w trakcie dyskusji przewodniczący KZ Tomasz Latos. – Zobaczymy, jak to będzie w praktyce, bo na razie to funkcjonuje w ramach swego rodzaju pilotażu – dodał.


Choć w ostatnich latach na świecie umieralność na choroby nowotworowe zmniejszyła się o 30 proc., w Polsce wyniki leczenia najczęstszych nowotworów wciąż są gorsze o 10-15 punktów procentowych. Jak poprawić te statystyki - zastanawiali się eksperci Medycznej Racji Stanu, która odbyła się pod hasłem Wiedza, Determinacja, Współpraca - Cancer Moonshot. Grażyna Mierzejewska, ekspert Medycznej Racji Stanu wyjaśniła, że hasło nawiązuje do amerykańskiego projektu „Cancer Moonshot”, który zakłada zmniejszenie śmiertelności z powodu raka w USA o co najmniej 50 proc. w ciągu 25 lat.

Samorząd lekarski przedstawi dziś własny projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia, który został opracowany w NIL i przyjęty przez Naczelną Radę Lekarską. Zostanie on przekazany parlamentarzystom. - Z uwagi na zawieszenie prac parlamentu nad tzw. ustawą o jakości, która była niekompletna i do której strona społeczna wniosła szereg kluczowych dla bezpieczeństwa leczenia uwag, i które to uwagi zostały odrzucone, wychodzimy z propozycją własnego projektu – zapowiada Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali materiał, który pomoże odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę. Wynalazek może zrewolucjonizować leczenie osteoporozy, pozwala bowiem dostarczać leki o silnych skutkach ubocznych wyłącznie w chore miejsca, i tym samym odejść od stosowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

w-pigulce-0311
3 listopada 2022
w-pigulce-1601
16 stycznia 2023
W-pigulce-1901
19 stycznia 2023
w-pigulce-2001
20 stycznia 2023
w-pigulce-2701
27 stycznia 2023
w-pigulce-0902
9 lutego 2023
w-pigulce-0303
3 marca 2023