Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rola rodziny i państwa w zapobieganiu pandemii cukrzycy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 listopada 2018 19:46

Rola rodziny i państwa w zapobieganiu pandemii cukrzycy - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia „Cukrzyca. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” wynika, że już ponad 3 miliony Polaków zmagają się z tą chorobą, a aż milion z nich nie wie, że choruje. Spośród pacjentów, ponad 80% stanowią chorzy z cukrzycą typu 2.

Kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy zorganizowano 21.XI w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które odbywają się pod hasłem „Rodzina i Cukrzyca”. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele organizacji pacjenckich, środowiska medycznego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Urzędu Statystycznego. Podczas posiedzenia podkreślano że cukrzyca jest groźną, przewlekłą i póki co nieuleczalną chorobą, która nie leczona lub nieodpowiednio leczona powoduje poważne powikłania i skraca życie Zwrócono również uwagę na ważną rolę bliskich chorego w zapobieganiu i kontroli cukrzycy. W dniu spotkania odbyła się w Sejmie również akcja bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi prowadzona w ramach kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą”.

Z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia „Cukrzyca. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” wynika, że już ponad 3 miliony Polaków zmagają się z tą chorobą, a aż milion z nich nie wie, że choruje. Spośród pacjentów, ponad 80% stanowią chorzy z cukrzycą typu 2. Cukrzyca jest chorobą śmiertelną, która powinna być traktowana w naszym kraju priorytetowo, ponieważ zachorowalność i statystyki w obszarze śmiertelności cały czas rosną.

– Cukrzyca jest ogromnym problemem zdrowotnym w Polsce i na całym świecie. W momencie gdy choroba zostanie wykryta zmienia życie nie tylko samego pacjenta, ale całej jego rodziny. Z tego powodu niezwykle istotny jest dostęp do edukacji diabetologicznej, wsparcie psychologiczne, a także zapewnienie pacjentom możliwości korzystania z nowoczesnych, bezpiecznych terapii. Postęp leczenia cukrzycy, który dokonał się na przestrzeni ostatnich lat jest ogromny. Obecnie dostępne są już takie terapie, które mają udowodnioną skuteczność w redukcji ryzyka najcięższych, prowadzących do śmierci powikłań sercowo-naczyniowych, niestety nie są one refundowane. Refundacja tych terapii przyniosłaby korzyść wielu chorym, bo chronią one przed zawałem serca czy udarem mózgu, a w konsekwencji ograniczają niepełnosprawność i ratują życie - powiedziała podczas swojego wystąpienia lek. Alicja Milczarczyk, diabetolog.

Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków kilkukrotnie zaapelowała do decydentów o lepszy dostęp do innowacyjnych terapii zwłaszcza dla osób z cukrzycą typu 2. Refundacja nowoczesnych leków, ograniczających ryzyko powikłań jest inwestycją, która w przyszłości pozwoli uniknąć wydatków związanych z rentami, zapomogami czy hospitalizacją chorych. Anna Śliwińska zwróciła także uwagę na ważną rolę organizacji i stowarzyszeń, w których pacjenci, a także ich bliscy również mogą otrzymać pomoc i wsparcie w chorobie.

„Razem ścigamy się z cukrzycą” – badania wśród parlamentarzystów

W dniu posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy organizatorzy kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” już po raz drugi zorganizowali akcję bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi w Sejmie. W sumie badaniu poddało się ponad 600 osób, a u ok. 5% z nich stwierdzono podwyższony poziom glukozy we krwi.

– Akcje profilaktyczne takie jak ta, są bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że podnoszą świadomość społeczną dotyczącą tego czym jest ta choroba, z czym się wiąże, a także jakie niesie za sobą konsekwencje. Dziękuję również organizacjom pacjenckim za ich zaangażowanie, ponieważ to właśnie one motywują parlamentarzystów do pracy i tworzenia rozwiązań, które przyczyniają się do polepszania życia pacjentów z cukrzycą - dodała poseł Krystyna Wróblewska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także