Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rozporządzenie w sprawie szkoleń diagnostów laboratoryjnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 października 2016 10:27

Rozporządzenie w sprawie szkoleń diagnostów laboratoryjnych - Obrazek nagłówka
Do konsultacji społecznych trafiło rozporządzenie, które reguluje obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez diagnostów laboratoryjnych.

Przedmiotem projektu rozporządzenia jest szczegółowe uregulowanie nałożonego ustawą obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez diagnostów laboratoryjnych poprzez uczestnictwo w ciągłym szkoleniu, celem aktualizacji posiadanego zasobu wiedzy oraz stałego dokształcania się w zakresie nowych osiągnięć medycyny.

Projektowane przepisy określają ramowy program ciągłych szkoleń, sposób ich odbywania oraz standardy kształcenia ciągłego. Zgodnie z przyjętymi w projekcie rozwiązaniami ciągłe szkolenia są realizowane w pięcioletnich okresach edukacyjnych w różnych formach. Za zrealizowanie każdej z form szkoleń przysługuje określona liczba punktów edukacyjnych. Zaliczenie ciągłego szkolenia polega na uzyskaniu w okresie edukacyjnym co najmniej 100 punktów edukacyjnych. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych potwierdza w karcie ciągłego szkolenia uzyskanie właściwej liczby punktów edukacyjnych zgodnie z ramowym programem ciągłego szkolenia, po przedstawieniu przez diagnostę laboratoryjnego certyfikatu lub innego dokumentu określonego w projekcie rozporządzenia, potwierdzającego zrealizowanie danej formy ciągłego szkolenia. Zdobycie wymaganej liczby punktów edukacyjnych i potwierdzenie tego w karcie ciągłego szkolenia warunkuje potwierdzenie dopełnienia przez diagnostę laboratoryjnego obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o którym mowa w art. 30zf ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej. Potwierdzenia w tym zakresie, zgodnie z ww. ustawą, dokonuje Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2015 r. poz. 636, z późn. zm.) oraz przez dokonanie wpisu na liście diagnostów laboratoryjnych, co jest nowym rozwiązaniem pozwalającym monitorować, czy przez diagnostów laboratoryjnych jest realizowany ustawowy obowiązek doskonalenia zawodowego.

Projektowane przepisy określają także standardy ciągłego szkolenia diagnostów laboratoryjnych, zgodnie z którymi szkolenie to powinno być realizowane i dotyczą m.in. bazy dydaktycznej niezbędnej do prowadzenia kształcenia, kadry dydaktycznej, sposobu ewaluacji kursu prowadzonego metodą wykładu oraz potwierdzania odbywania innych form ww. kształcenia. Zgodnie z projektowanymi przepisami czas trwania okresu edukacyjnego może zostać przedłużony przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych na uzasadniony wniosek diagnosty laboratoryjnego. Dowód odbycia ciągłych szkoleń i podstawę ich zaliczenia stanowi karta ciągłego szkolenia z wymaganymi wpisami, której wzór został określony w załączniku do rozporządzenia, wydawana diagnoście laboratoryjnemu rozpoczynającemu kształcenie w tym zakresie przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych.

Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2017 r., z dniem rozpoczęcia pierwszego okresu edukacyjnego.
 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.