Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Sejm odrzucił projekt o dobrowolności szczepień

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 listopada 2018 14:21

Sejm odrzucił projekt o dobrowolności szczepień - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
354 posłów z 380 biorących udział w głosowaniu poparło odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy likwidującej obowiązkowość szczepień ochronnych. Przeciw było 10 posłów, w większości niezależnych. 16 wstrzymało się od głosu.

W czwartkowej debacie głosowanie za odrzuceniem projektu zadeklarowały praktycznie wszystkie kluby parlamentarne, więc wynik piątkowego głosowania nie może być zaskoczeniem. Za wnioskiem zagłosowali niemal wszyscy biorący w głosowaniu posłowie PiS (jedna posłanka była przeciw, dwoje posłów wstrzymało się od głosu), ale duża grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości (41) nie wzięła udziału w głosowaniu.

Za odrzuceniem projektu głosował również poseł Krzysztof Ostrowski, który w październikowej debacie, przemawiając w imieniu klubu PiS podważał bezpieczeństwo i skuteczność szczepień, a także sensowność polskiego kalendarza szczepień ochronnych. Po tej wypowiedzi Wielkopolska Okręgowa Izba Lekarska wszczęła w sprawie posła postępowanie w zakresie odpowiedzialności zawodowej. Od piątku kłopoty posła jeszcze wzrosły – postępowanie objął nadzorem Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. Bezpośrednim powodem była wypowiedź posła Ostrowskiego podczas czwartkowego posiedzenia połączonych komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej, podczas którego powiedział on wprost, że osoby decydujące o kalendarzu szczepień ochronnych oraz eksperci Ministerstwa Zdrowia pozostają w konflikcie interesów, ponieważ „biorą pieniądze od koncernów farmaceutycznych”. Zdaniem posła to jeden z czynników, który wpływa na narastanie braku zaufania do lekarzy, do systemu ochrony zdrowia i do szczepień ochronnych.

W całości za wnioskiem o odrzucenie zagłosowały kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED, natomiast klub Kukiz’15 podzielił się: większość posłów wstrzymała się od głosu, siedmiu zagłosowało za odrzuceniem projektu, trzech było przeciw odrzuceniu.

Wnioskodawcy, czyli aktywiści ruchów antyszczepionkowych, nie kryli oburzenia decyzją Sejmu. - Ruszamy z kolejnym projektem obywatelskim, który wprowadzi możliwość działania alternatywnym izbom lekarskim i dobrowolność należenia do samorządu lekarskiego. Ponadto zapraszamy wszystkie ruchy społeczne i polityków do stworzenia koalicji, która będzie kandydować w kolejnych wyborach parlamentarnych – krzyczała w czwartek po zakończonym posiedzeniu połączonych komisji Justyna Socha, która w 2015 roku bez sukcesu kandydowała do Sejmu z list Kukiz’15.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także