W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 15.09.2022

Medexpress

Opublikowano 15 wrzesnia 2022, 09:05

Medexpress

Opublikowano 15 wrzesnia 2022, 09:05

Minister zdrowia Adam Niedzielski poda dziś informacje dotyczące rozpoczęcia powszechnych szczepień przeciw Covid-19 drugą dawką przypominającą. Szczegóły przekaże na konferencji prasowej o godz. 11:00 w Ministerstwie Zdrowia. W konferencji weźmie też udział prezes Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak.

Co trzeci medyk w Polsce cierpi na stany depresyjne lub lękowe. Wielu z nich mierzy się z wypaleniem zawodowym. Często nie chcą mówić o swoich problemach, co tylko pogarsza sytuację. Z badania przeprowadzonego na lekarzach onkologach wynika, że niemal 66 proc. z nich miało subiektywne poczucie wypalenia zawodowego. 75 proc. badanych spełniało natomiast kryteria wypalenia zawodowego, oparte m.in. na zaleceniach WHO. Ponad jedna trzecia lekarzy biorących udział w badaniu poszukiwało wsparcia psychologicznego, ale zaledwie 18,5 proc. z nich miało w miejscu pracy dostęp do takiej pomocy. Wczoraj przypadał Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Więcej o tym problemie piszemy na Medexpress.pl

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Od wielu lat rak stercza przewodzi w rankingu najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Choć dostęp do innowacyjnych terapii pozwalających obniżyć wskaźniki śmiertelności w Polsce poprawił się, to aktualnie największym problemem jest brak możliwości wczesnego stosowania nowoczesnych leków hormonalnych w rozsianym, wrażliwym na kastrację raku gruczołu krokowego. – Dzięki tym lekom pacjenci z chorobą przerzutową żyją wiele lat i to w dobrej jakości – mówi dr Iwona Skoneczna, onkolog ze Szpitala Grochowskiego im. Rafała Masztaka oraz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jak podkreśla, zachodzi konieczność zmodyfikowania programów lekowych.

– Zakontraktowaliśmy już ponad 2 miliardy złotych na rozwój polskiej biotechnologii, badań klinicznych. Spełniliśmy więc rolę, która była w nas pokładana. W naszych badaniach bierze udział 50 tysięcy pacjentów. A to oznacza, że 50 tysięcy ludzi ma szansę na dłuższe, lepsze życie albo na życie w ogóle – mówi w wywiadzie dla Medexpress.pl prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński. Wywiad można w całości przeczytać i obejrzeć TUTAJ.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

w pigułce / skrót wiadomości Medexpressu
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30