Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 17.04.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 kwietnia 2023 10:09

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 17.04.2023 r. - Obrazek nagłówka

Sejm odrzucił ustawę o jakości. O taką decyzję Sejmu zabiegały organizacje zrzeszające pracowników medycznych. – Teraz czas na pracę nad prawdziwą ustawą o jakości, która wprowadzi rzeczywiste rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pacjentów i medyków. Przy przygotowaniu ustawy samorząd lekarski deklaruje pełną gotowość do współpracy – czytamy w oświadczeniu na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że to smutny dzień, kiedy interes pacjenta przegrywa z interesem korporacji. – Biorę na siebie tą przegraną. Ja zainicjowałem projekt ustawy o jakości i ja biorę odpowiedzialność za to żeby ostatecznie pacjent zyskał należną mu jakość. Uczynię więc wszystko żeby ustawa wróciła – dodał szef resortu zdrowia.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rośnie liczba zwolnień lekarskich. W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. zarejestrowano 5,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego. W porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. ZUS odnotował znaczący wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej – o 8,6 proc., jak i liczby zaświadczeń lekarskich – o 16,1 proc.

W ciągu miesiąca ukaże się rozporządzenie, które ograniczy lekarzom możliwość wystawiania recept w trybie teleporady. Minister zdrowia zapowiada, że będzie to dotyczyć przede wszystkim leków psychotropowych. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej, że resort zdrowia pracuje nad ograniczeniem możliwości wystawiania recept na niektóre grupy leków bez osobistej konsultacji lekarskiej. Minister stwierdził, że nie będzie do tego potrzeba zmian ustawowych, bo – najprawdopodobniej – wystarczą zmiany w rozporządzeniu, które są kwestią kilku najbliższych tygodni. Z wypowiedzi Adama Niedzielskiego wynika, że w pierwszej kolejności resort chce rozwiązań problem leków psychotropowych.

Po powrocie z Ugandy przez kilka tygodni nie mógł patrzeć na jedzenie. Tam za jednego dolara dziennie musiała przeżyć cała wioska. Kilkanaście osób. W tym małe dzieci. Marcin Gałkiewicz jest asystentem w Zakładzie Ratownictwa Medycznego w Zabrzu i trenerem symulacji w zabrzańskim Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Z wykształcenia jest ratownikiem medycznym, ale wcześniej skończył filozofię. Jest także wolontariuszem Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej certyfikowanym przez WHO. Niedawno został uhonorowany przez prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za pomoc niesioną Ukraińcom. Czego nauczyły go wyjazdy na misje? O tym piszemy na Medexpress.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

W-pigulce-1710
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 17.10.2022 r.

17 października 2022
V-Kongres-Ekonomia-dla-Zdrowia-__-MedExpresspl--
5 grudnia 2022
W-pigulce-0712
7 grudnia 2022
w-pigulce-2012
20 grudnia 2022
w-pigulce-2202
22 lutego 2023
w-pigulce-2702
27 lutego 2023
w-pigulce-1603
16 marca 2023