Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 23.05.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 23 maja 2023 09:47

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 23.05.2023 r. - Obrazek nagłówka

– To centrum i cała Krajowa Sieć Onkologiczna ma służyć Polakom i będzie dobrym uzupełnieniem całej naszej oferty medycznej – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego podpisania umowy na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Pierwsi pacjenci mają trafić do placówki w 2028 roku.

Inwestycja ma zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami. Aktualnie podobne usługi realizują aż trzy różne instytucje: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych. Dzięki nowemu szpitalowi możliwe będzie leczenie z zakresu onkologii, hematologii i chorób płuc w jednym miejscu.

– W całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Zatrudnienie koordynatorów onkologicznych to jeden z kluczowych elementów zapisanych w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej.

Koordynator, zgodnie z założeniami ustawy, ma wspomagać pacjenta w procesie leczenia i zadbać o to, by miał on dostęp do kompleksowej terapii w swoim miejscu zamieszkania. Obowiązek zatrudniania i wyznaczania pacjentom koordynatorów mają wszystkie podmioty, które znalazły się w Krajowej Sieci Onkologicznej.

– Celujemy na 1 stycznia 2024 roku, ale przymierzamy się do wcześniejszego wprowadzenia tego programu. Analizujemy wariant zakładający ostatni kwartał tego roku – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany w programie Gość Wiadomości o program bezpłatnych leków dla dzieci do 18. roku życia i osób w wieku 65 lat i więcej. Minister zapewnił, że są pieniądze na realizację tego programu. Gwarantem jest systematyczne zwiększanie nakładów na system ochrony zdrowia.

– Będzie to kosztować 1,5-2 mld zł. To poważne środki, ale takie, które będą dostępne w ramach budżetu zdrowia – powiedział Adam Niedzielski.

Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dotychczas zastępca dyrektora ds. Służb Mundurowych Małopolskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia objęła stanowisko dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie. Dotychczas obowiązki dyrektora pełnił Michał Bedlicki.

Jak czytamy na stronie NFZ, Agnieszka Pietraszewska-Macheta była związana z Funduszem od 2003 roku. Udziela się także naukowo. Prowadzi kursy, szkolenia i wykłady dotyczące funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, w szczególności finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Zastępcą dyrektora ds. Służb Mundurowanych w Małopolskim OW NFZ została w 2016 r. Od 2 października 2020, przez półtora roku, pełniła obowiązki dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

W-pigulce-0411
4 listopada 2022
w-pigulce-0901
9 stycznia 2023
w-pigulce-0602
6 lutego 2023
w-pigulce-1602
16 lutego 2023
w-pigulce-2003
20 marca 2023
w-pigulce-2403
24 marca 2023