Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Przewaga terapii skojarzonej

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 czerwca 2015 17:56

Przewaga terapii skojarzonej - Obrazek nagłówka
Podstawą obniżania cholesterolu LDL we krwi jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. Jednak w sytuacji, kiedy te środki są niewystarczające do osiągnięcia prawidłowego poziomu cholesterolu LDL, należy sięgnąć po dostępne leki.
[caption id="attachment_60515" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

Podstawą obniżania cholesterolu LDL we krwi jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. Jednak w sytuacji, kiedy te środki są niewystarczające do osiągnięcia prawidłowego poziomu cholesterolu LDL, należy sięgnąć po dostępne leki.

W czerwcowym wydaniu The New England Journal of Medicine (NEJM) opublikowano wyniki badania klinicznego IMPROVE-IT z udziałem 18 144 pacjentów (w tym 589 z Polski) hospitalizowanych z powodu ostrego zespołu wieńcowego.

W badaniu  porównywano leczenie skojarzone ezetymibem i simwastatyną z leczeniem samą simwastatyną u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym. U osób otrzymujących terapię skojarzoną wykazano mniej zdarzeń sercowo-naczyniowych (zgon,  zawał serca, udar mózgu, hospitalizacja z powodu niestabilnej dusznicy bolesnej i rewaskularyzacji naczyń wieńcowych) w porównaniu z pacjentami przyjmującymi samą simwastatynę.

– Trwające 9 lat badanie IMPROVE-IT zaprojektowano w celu uzyskania odpowiedzi na niezwykle ważne pytanie o związek pomiędzy ryzykiem sercowo-naczyniowym i obniżeniem poziomu cholesterolu LDL przy pomocy ezetymibu skojarzonego ze statyną. Jesteśmy zadowoleni z wyników opublikowanych w NEJM – mówi doktor Eugene Braunwald, jeden z autorów badania z Brigham and Women's Hospital. - Analiza wyników otrzymanych od ponad 18 tys. pacjentów jest istotnym argumentem wskazującym na znaczenie obniżania cholesterolu LDL.

W badaniu IMPROVE-IT osiągnięto zarówno pierwszorzędowe jak i drugorzędowe punkty końcowe. W ciągu siedmiu lat obserwacji 32,7 proc. pacjentów przyjmujących terapię skojarzoną (ezetymib plus simwastatyna) miało zdarzenie sercowo-naczyniowe. W porównaniu z grupą pacjentów przyjmujących jedynie simwastatynę tych zdarzeń było o 2 proc. mniej (pacjenci przyjmujący tylko simwastatynę mieli 34,7 proc. zdarzeń sercowo-naczyniowych). Poziom cholesterolu wynosił średnio 53 mg/dl w ramieniu z użyciem terapii skojarzonej oraz 70 mg/dl w ramieniu z monoterapią statyną. W obu ramionach badania nie było znaczących różnic występowania zdarzeń niepożądanych. Odnotowane przypadki miopatii, rabdomiolizy czy podwyższonych enzymów wątrobowych są zgodne z charakterystyką ezetymibu i simwastatyny.

Badanie było prowadzone przez Thrombolysis In Myocardial Infarction (TIMI) Study Group z Brigham and Women’s Hospital oraz Duke Clinical Research Institute (DCRI) i było sponsorowane przez MSD.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także