Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rada Ministrów za reorganizacją Instytutu Reumatologii

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 25 sierpnia 2015 12:47

Rada Ministrów za reorganizacją Instytutu Reumatologii - Obrazek nagłówka
Jak zapowiadała w expose premier Ewa Kopacz Instytut Reumatologii w Warszawie stanie się Narodowym Instytutem Geriatrii.
[caption id="attachment_40275" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/Getty Images Thinkstock/Getty Images[/caption]

Jak zapowiadała w expose premier Ewa Kopacz Instytut Reumatologii w Warszawie stanie się Narodowym Instytutem Geriatrii.

Podczas posiedzenia rządu rozpatrzony został projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie. W placówce będzie 25 łóżek geriatrycznych.

- Z myślą o seniorach planujemy także stworzenie Instytutu Geriatrii, który będzie specjalnym ośrodkiem leczenia i opieki nad osobami starszymi. Powołanie takiej specjalnej instytucji umożliwi nam wyedukowanie i wykształcenie większej liczby lekarzy geriatrów, których dzisiaj w Polsce dramatycznie brakuje – tak w swoim expose zapowiedziała premier Ewa Kopacz.

Eksperci są zgodni, co do tego, że instytut powinien powstać.
- Na konieczność powstania instytutu powinniśmy patrzeć w kontekście demografii. Wszyscy wiedzą już o tym, że nasze społeczeństwo w szybkim tempie się starzeje. Potrzebne jest zorganizowanie, nie tyle łóżek geriatrycznych, co ośrodków dziennego pobytu i zainteresowania nimi ludzi starszych. Mamy obecnie 750 tys. ludzi powyżej 85. roku życia. Za kilkanaście lat będzie ich 1,5 mln. Chodzi o to, by utrzymać tych ludzi w aktywności. Nie mówię tu o 300 tys. osób chorych na chorobę Alzheimera, wpływającą destrukcyjnie nie tylko na chorych, ale również ich rodziny. Państwo jest zupełnie nieprzygotowane na wyzwania wiążące się z tą chorobą. Myślę, że Instytut Geriatrii jako placówka, która będzie koordynować działania w zakresie medycyny leczniczej i zapobiegawczej, jak też działania utrzymujące ludzi starszych w aktywności fizycznej i intelektualnej jest bardzo potrzebna. Takie jest moje głębokie przekonanie – mówił w Medexpressie krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego prof. dr hab. n.med. Mirosław J. Wysocki.

- Mamy bardzo mało geriatrów. Zajmuję się problemami osób umierających na raka. Wśród nich osób starych jest bardzo dużo. Mogę powiedzieć, że mamy mało koniecznej wiedzy na temat odrębności w sposobie sprawowania zarówno opieki jak i leczenia oraz wspierania tej grupy chorych. Często uważa się, że człowiek stary, to człowiek otępiały albo w sile wieku. Nie ma innej alternatywy. Tymczasem człowiek stary jest normalny. Normalny w ramach swoich możliwości w swojej grupie wiekowej. Jeśli chodzi o ludzi starych jest tu dużo do zdziałania z tego punktu widzenia, nie mówiąc już o pewnych administracyjnych czy organizacyjnych problemach – mówi prof. dr hab. Krystyna de Walden-Gałuszko prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Profesor podkreśla także rolę kształcenia geriatrów – Organizacja samych ośrodków dla seniorów bez przygotowania właściwego kadry, która taką opiekę będzie umiała prowadzić, jest niewystarczająca. Ludzie starsi chorują na wiele przewlekłych chorób i potrzeba opieki lekarskiej jest tu niewątpliwa. Potrzeba znajomość postępowania leczniczego, psychicznego, społecznego w stosunku do tych osób jest ogromna, dlatego uważam, że jest jeszcze na tym polu wiele do zdziałania w sensie właściwego przygotowania kadry.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.