Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
Medexpress.pl > Na świecie > 180 tys. zmarłych pracowników ochrony zdrowia?
COVID-19

180 tys. zmarłych pracowników ochrony zdrowia?

Medexpress

Medexpress

Opublikowano 26 października 2021

180 tys. zmarłych pracowników ochrony zdrowia? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Światową Organizację Zdrowia, pandemia COVID-19 mogła być przyczyną nawet 180 tys. zgonów wśród personelu medycznego.

Tragiczna statystyka

Od stycznia 2020 roku do maja 2021 z powodu COVID-19 umarło od 80 do 180 tys. osób pracujących w placówkach ochrony zdrowia – tak wynika z danych zaprezentowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Jako główną przyczyną tak wysokich statystyk, WHO podaje wciąż niski współczynnik szczepień nie tylko w całych populacjach, ale również wśród osób pracujących w szpitalach.

- Dane ze 119 krajów sugerują, że średnio dwóch na pięciu pracowników służby zdrowia na całym świecie jest w pełni zaszczepionych. Personel medyczny musi być traktowany priorytetowo, jeśli chodzi o szczepienia - powiedział szef WHO Tedros Adhanom.

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej jak przyjrzymy się krajom mniej rozwiniętym. W Afryce mniej niż jeden na dziesięciu pracowników służby zdrowia jest w pełni zaszczepiony. Ta dysproporcja jest również widoczna we wskaźnikach ogólnego zaszczepienia, które są dużo niższe na kontynencie afrykańskim. Jak pokazują dane mniej niż 5% populacji Afryki zostało zaszczepionych, w porównaniu z 40% na większości innych kontynentów.

COVAX wyjściem z sytuacji?

COVAX to rozwiązanie stworzone przy wsprarciu WHO, mające na celu zapewnienie wystarczającej ilości szczepionek przeciw COVID-19 dla państw mniej rozwiniętych. Najbogatsze kraje zrzeszone w organizacji zobowiązały się do dostarczenia 2 mld dawek szczepionek do końca 2021 roku.

Problemy z dostawami COVAX są również jedną z głównych przyczyn tylu zgonów wśród pracowników służby zdrowia. Organizacja The People's Vaccine – sojusz organizacji charytatywnych – opublikowała nowe dane sugerujące, że tylko jedna na siedem dawek obiecanych przez firmy farmaceutyczne i kraje zamożne faktycznie dociera do miejsc docelowych w biedniejszych krajach.

W ostatnim czasie na Kanadę i Wielką Brytanię spadła ogromna krytyka za zamawianie szczepionek dla własnych populacji za pośrednictwem COVAX. Oficjalne dane pokazują, że na początku tego roku Wielka Brytania otrzymała z programu 539 370 dawek Pfizera, podczas gdy Kanada przyjęła prawie milion dawek AstraZeneca.

Globalny doradca ds. zdrowia w Oxfam, Rohit Malpani, przyznał, że Kanada i Wielka Brytania były technicznie uprawnione do otrzymywania szczepionek tą drogą, ale podkreślił, że jest to sytuacja „moralnie nie do obrony”, biorąc pod uwagę, że kraje mniej zamożne mają tak niskie wskaźniki zaszczepienia.

Z obiecanych dwóch miliardów szczepionek, COVAX do tej pory wysłał tylko 371 milionów dawek do krajów rozwijających się.

Źródło: BBC

Zobacz także