Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Amerykanie żyją coraz krócej. Winna pandemia i „choroby rozpaczy”

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 września 2022 13:43

Amerykanie żyją coraz krócej. Winna pandemia i „choroby rozpaczy” - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Średnia oczekiwana długość życia w chwili urodzenia obniżyła się w latach 2020-2021 w USA o ponad 2,5 roku, osiągając poziom 76,1 lat – najniższy od 1996 r. To także największy skokowy spadek od stulecia – wynika z najnowszego raportu CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Zgony z powodu COVID-19 przyczyniły się do około połowy odnotowanego spadku oczekiwanej długość życia. – Śmiertelność z powodu COVID-19 była wyższa w 2021 roku niż w 2020 roku, więc nie było szczególnie zaskakujące, że średnia długość życia ponownie spadnie – powiedział Bob Anderson, główny statystyk CDC.

Jednak pandemia nie tłumaczy wszystkiego. Rekordowy poziom osiągnęła w 2021 r. liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem leków (przede wszystkim przeciwbólowych) – z tego powodu zmarło 109 tys. osób. To druga przyczyna pogorszenia się oczekiwanej długości życia w USA.

– Ciągły negatywny wpływ przedawkowania leków na oczekiwaną długość życia Amerykanów jest niepokojący. Te zgony często występują u młodych dorosłych i dlatego stanowią tragicznie dużą liczbę utraconych lat życia, wywierając niszczący wpływ na jednostki, rodziny i społeczności. Mamy co prawda narzędzia, które pomogłyby odwrócić ten trend, ale nie są one skutecznie wykorzystywane – mówi dr Nora Vokow z National Institute on Drug Abuse.

W 2021 r. obniżyła się w USA śmiertelność z powodu grypy i zapalenia płuc – gdyby nie to, spadek średniej długości życia byłby jeszcze większy – wynika z raportu CDC.

Dane z CDC podkreślają różnice w trendach średniej długości życia w zależności od rasy i pochodzenia etnicznego, a także płci.

Dramatycznie przedstawiają się dane dotyczące rdzennych mieszkańców Ameryki. W tej populacji średnia długość życia spadła o prawie 2 lata między 2020 a 2021 rokiem i aż o 6,6 lat od 2019 roku – to ponad dwa razy więcej niż w przypadku ogólnej populacji USA. Oczekiwana długość życia Indian amerykańskich w 2021 r. była równa ogólnej średniej długości życia w USA w 1944 r.! Tutaj także głównymi „winowajcami” były COVID-19 i przedawkowanie leków, ale także przewlekłe choroby wątroby, często spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Średnia długość życia Indian amerykańskich w 2021 r. wyniosła 61,5 roku, czyli mniej niż w jakakolwiek innej grupie. Czarnoskórzy mężczyźni żyli średnio 66,7 lat.

– W ciągu ostatnich pięciu lub sześciu lat coraz więcej słyszymy o skutkach tzw. chorób rozpaczy – takich jak nadużywanie substancji, alkoholizm i samobójstwa – przypomina Ruben Cantu dyrektor programowy w Prevention Institute, organizacji non-profit zajmującej się nierównościami w zdrowiu. – Niektóre społeczności są szczególnie wrażliwe na szereg warunków zewnętrznych.

W pierwszym roku pandemii COVID-19 średnia długość życia spadła najmniej wśród osób rasy kaukaskiej. Jednak w drugim roku grupa ta odnotowała drugi co do wielkości spadek średniej długości życia. Stać za tym może niechęć do szczepień – odsetek wyszczepionych przeciw COVID-19 w białej populacji jest obecnie niższy niż wśród Amerykanów czarnoskórych, Latynosów i Azjatów.

W całej populacji Stanów Zjednoczonych oczekiwana długość życia spadła w 2021 r. bardziej wśród mężczyzn niż wśród kobiet, powiększając lukę, która narastała w ciągu ostatniej dekady. Różnica w średniej długości życia między mężczyznami (73,2 lat) a kobietami (79,1 lat) wynosi obecnie prawie sześć lat.

Źródła: CDC/CNN

Tematy

CDC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także