Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Polscy okuliści dla Afryki. W Tanzanii działa już polski szpital okulistyczny

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 października 2022 13:21

Polscy okuliści dla Afryki. W Tanzanii działa już polski szpital okulistyczny - Obrazek nagłówka
Polscy lekarze przeprowadzili już pierwsze operacje usunięcia zaćmy w szpitalu okulistycznym w Kiabakari w Tanzanii. Zaplanowanych jest już około dwustu zabiegów.

Okuliści dla Afryki pomagają pacjentom z tamtego kontynentu już od dziesięciu lat, a misja, którą obecnie realizują, jest już trzydziestą z rzędu. Jest ona jednak wyjątkowa i przełomowa.

– To pierwsza misja, kiedy będziemy operować pacjentów. Przywrócimy wzrok osobom wykluczonym i nie mogą normalnie funkcjonować. Większość pacjentów ma tam zaćmę zaawansowaną na obu oczach. Są to więc osoby niewidzące, które nie mogą samodzielnie na co dzień funkcjonować – zapowiadała w wywiadzie dla Polskiego Radia Katowice udzielonym przed wyjazdem do Kiabakari dr Iwona Filipecka, założycielka i prezes fundacji Okuliści dla Afryki.

Jak dowiadujemy się z mediów społecznościowych, pod koniec października polskim okulistom udało się już z powodzeniem przeprowadzić pierwsze operacje. Jedną z pacjentek poddanych zabiegowi była siostra Elżbieta, karmelitanka z Bunda Carmel. Na profilu facebookowym fundacji zamieszczone zostały jej zdjęcia przed operacją i po niej.

„To złota szansa dla pacjentów z problemami wzrokowymi w naszym regionie i poza nim na profesjonalną, najwyższej jakości obsługę okulistyczną od polskich specjalistów”, czytamy we wpisie.

Polscy okuliści w Kiabakari mają zaplanowanych już około dwustu operacji. Wykonują też badania okulistyczne u dzieci w miejscowych szkołach. Wcześniej, z Mobilną Kliniką byli już m.in. w Kamerunie, Namibii, Ugandzie czy Kenii.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także