Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
WUM dla Ukrainy

Powstanie centrum szkoleniowe ratownictwa medycznego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 marca 2023 12:26

Powstanie centrum szkoleniowe ratownictwa medycznego - Obrazek nagłówka
Fot. WUM
Polscy ratownicy i specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tworzą ośrodek szkoleniowy medycyny ratunkowej w Ukrainie.

Prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM i prof. Robert Gałązkowski, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego i dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, podpisali porozumienie o współpracy dotyczące wsparcia w zakresie szkoleń z medycyny pola walki.

Umowa zakłada stworzenie ośrodka szkoleniowego w Klinicznym Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku. W ramach porozumienia możliwa będzie współpraca w zakresie szkolenia kadr medycznych z medycyny pola walki, a także wsparcie sprzętowe. Merytoryczny nadzór nad szkoleniami z ramienia WUM będzie sprawował dr Marcin Podgórski z Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

Rektor WUM już dziś przekazał do Iwano-Frankiwska m.in. trenażery do nauki tamowania krwotoków i wiele innego sprzętu, który będzie wykorzystywany do szkoleń lekarzy i felczerów, którzy następnie będą udzielać pomocy poszkodowanym w działaniach wojennych.

Na dokumencie ze strony ukraińskiej podpisy złożyli: Myron Mateiko – dyrektor Klinicznego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku i prof. Mykola Rożko – rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku.

– Podpisanie porozumienia to ciąg dalszy naszej współpracy, która trwa już od roku. Zorganizowaliśmy w Ukrainie cykl szkoleń z zaawansowanych technik ratowania życia, w tym medycyny pola walki. Nasi instruktorzy posiadają certyfikaty NATO. Wspomagamy Ukraińców naszą wiedzą i doświadczeniem – powiedział prof. Gaciong.

– Tylko podczas tej wizyty przekazaliśmy dla Ukrainy sprzęt do nauczania medycyny pola walki o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Do tego apteczki i sprzęt do wykorzystania przez ukraińskich ratowników od zaraz. Dodatkowo przywieźliśmy transport leków dla szpitala obwodowego w Iwano-Frankiwsku – poinformował prof. Gałązkowski.

inf pras WUM

Tematy

ukraina / WUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także