Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Środki odstraszające komary mogą zaburzać działanie układu nerwowego

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 lipca 2014 00:41

Środki odstraszające komary mogą zaburzać działanie układu nerwowego - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Środki odstraszające komary i kleszcze, które zawierają substancję czynną DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) uważane są za najskuteczniejsze. Z ich stosowaniem wiąże się jednak ryzyko poważnych działań niepożądanych. Co może nam grozić?
[caption id="attachment_47047" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Środki odstraszające komary i kleszcze, które zawierają substancję czynną DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) uważane są za najskuteczniejsze. Z ich stosowaniem wiąże się jednak ryzyko działań niepożądanych. Co może nam grozić?

Badania naukowców z Institut de Recherche pour le Développement w Montpellier wykazały działanie neurotoksyczne DEET, które może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w „BMC Biology”. Okazało się, że oprócz tego, że DEET zmienia zachowanie owadów, blokuje również działanie esterazy acetylocholinowej. Wydzielanie tego enzymu wiąże się z przekazywaniem impulsów nerwowych. Hamowanie jej podstawowych funkcji w organizmie jest przyczyną poważnych zaburzeń i może mieć nieodwracalne skutki (np. porażenie mięśni oddechowych).

Dodatkowo DEET pod lupę wzięła również amerykańska organizacja Environmental Working Group (EWG), wykazując, iż nie jest to substancja, która całkowicie chroni przed insektami podobnie jak ikarydyna, IR3535, czy PMD. Ponadto dowiedziono, że komary przyzwyczajają się do syntetycznych preparatów i zmieniają swój układ zapachowy. W ten sposób bariera ochronna z DEET działa na nie tylko raz. Preparaty z wymienioną substancją czynną, ze względu na działanie biobójcze, wycofano również z aptek.

Zastosowanie repelentów z substancją czynną w postaci DEET trzy razy dziennie już może prowadzić do pierwszych objawów zatrucia. W pierwszej kolejności może pojawić się zaczerwienienie oraz łzawienie oczu. Jeśli stężenie DEET wynosi 30 proc. lub więcej skutkami ubocznymi częstego stosowania repelentu mogą być: zawroty i bóle głowy, podrażnienia śluzówki oraz drżenie mięśni. Tempo wchłaniania się DEET jest dwukrotnie szybsze w przypadku skóry nawilżonej uprzednio jakimikolwiek kremami nawilżającymi, olejkami lub preparatami do opalania. Nie powinno się go także stosować na skórę pod odzieżą.

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej (2010/51/UE z dnia 11.08.2010 r.) stosowanie środków zawierających DEET, które mają za zadanie ochronić nas i nasze dzieci przed ukąszeniami komarów, jest zakazane w przypadku kobiet w ciąży (ze względu na możliwe uszkodzenia płodu) oraz dzieci poniżej 12. roku.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także