Omikron:

„Tabletka na COVID” skuteczna przeciwko nowemu wariantowi

Medexpress

Opublikowano 02 grudnia 2021, 10:50

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 02 grudnia 2021, 10:50

Sotrowimab (znany również pod nazwą Xevudy) to jeden z kilku leków przyjmowanych doustnie w pierwszych dniach po zakażeniu COVID-19, zapobiegający ciężkiemu przebiegowi choroby. Producenci leku, GlaxoSmithKline oraz amerykańska firma Vir, poinformowali, że przeprowadzili testy swojego preparatu w kontekście jego skuteczności przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa „Omikron”.

Badania wykazały, że sotrovimab jest tak samo skuteczny przeciwko nowej mutacji jak w przypadku poprzednich wariantów SARS-CoV-2.

- Sotrovimab został celowo zaprojektowany z myślą o mutującym wirusie. Celując w region białka wypustkowego, który jest mniej podatny na mutację, mieliśmy nadzieję na skuteczność zarówno wobec oryginalnego wirusa SARS-CoV-2, jak przeciw kolejnym wariantom. Hipoteza ta sprawdzała się raz po raz – z jej ciągłą zdolnością do utrzymywania aktywności przeciwko wszystkim testowanym wariantom, w tym przeciw kluczowym mutacjamom znalezionym w „Omikronie” – powiedział Dr George Scangos, dyrektor generalny Vir.

Sotrovimab jest eksperymentalnym przeciwciałem monoklonalnym neutralizującym SARS-CoV-2. Lek został również specjalnie zaprojektowany w celu osiągnięcia wysokiego stężenia w płucach, aby zapewnić optymalną penetrację do tkanek dróg oddechowych dotkniętych SARS-CoV-2 i wydłużyć okres półtrwania.

- Od początku pandemii współpracujemy z Vir, aby połączyć naszą wiedzę naukową i technologie, aby zapewnić trwałą opcję leczenia pacjentów z COVID-19. Choć jest dosć wcześnie, to dane przedkliniczne potwierdzają nasz długo utrzymywany pogląd na potencjał sotrovimabu do utrzymania swojej aktywności w miarę mutacji wirusa. Cieszymy się, że ta opcja leczenia jest dostępna dla pacjentów w USA i wielu innych krajach. Pracujemy nad rozszerzeniem dostępu do niej na całym świecie – powiedział Dr Hal Barron, dyrektor naukowy GSK.

Sotrovimab jest dopuszczony do użytku w sytuacjach awaryjnych w kilkunastu krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał również pozytywną opinię CHMP, czyli organu oceniającego preparaty medyczne dla Europejskiej Agencji Leków.

Źródło: GlaxoSmithKline, Reuters

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

leczenie covid-19 / pandemia koronawirusa / omikron / Sotrovimab / tabletka na covid
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30