Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kolejna wersja szczepionki dopuszczona do obrotu. Lekarze apelują o jasne wytyczne

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 września 2022 09:53

Kolejna wersja szczepionki dopuszczona do obrotu. Lekarze apelują o jasne wytyczne - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejska Agencja Leków zarekomendowała dopuszczenie do obrotu kolejnej wersji szczepionki przeciw Covid-19. Tym razem preparat jest zaktualizowany o ochronę przeciw wariantom wirusa Omikron BA.4 oraz BA.5. Tymczasem lekarze apelują do rządzących o jasne wytyczne co do szczepień. W punktach są jeszcze szczepionki z pierwszej transzy, a w najbliższych tygodniach zapowiadane są kolejne dostawy.

Komitet ds. Leków u ludzi EMA zalecił zatwierdzenie zaadaptowanej szczepionki biwalentnej skierowanej przeciwko podwariantom Omikron BA.4 i BA.5.

„To zalecenie jeszcze bardziej rozszerzy arsenał dostępnych szczepionek, aby chronić ludzi przed COVID-19 w obliczu trwającej pandemii i przewidywanych nowych fal infekcji w zimnych porach roku”, czytamy w komunikacie na stronie agencji.

Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 jest preparatem przeznaczonym do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowy cykl szczepienia przeciwko COVID-19. Ta szczepionka jest zaadaptowaną wersją szczepionki mRNA COVID-19 Comirnaty (Pfizer/BioNTech).

Lekarze zwracają jednak uwagę na problem związany z tym, że punkty szczepień mają jeszcze na stanie starsze wersje preparatów, a rząd wciąż nie podał jasnych wytycznych co do dalszej organizacji szczepień.

„Sytuacja w punktach szczepień robi się trudna, bo są szczepionki z I transzy (Pfizer, Moderna, Novavax), jutro pierwsza dostawa szczepionek z II transzy z wariantem Omicron BA1, a za parę tygodni nadejdą szczepionki z III transzy z wariantem BA5. Potrzebujemy jasnych wytycznych!”, napisał wczoraj na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki i terapii zakażeń.

Przypomnijmy, na początku tygodnia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział powszechne szczepienia czwartą dawką. Wciąż jeszcze nie został wskazany konkretny termin rozszerzenia dostępności preparatów. Teraz drugą dawkę podtrzymującą mogą otrzymać osoby, po 60. roku życia, przewlekle chorzy z poważnymi zaburzeniami odporności oraz kadra medyczna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także