Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Hepatolog: lekarze rodzinni powinni mieć możliwość zlecania badań w kierunku przeciwciał anty-HCV

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 18 stycznia 2021 09:39

Gościem Iwony Schymalli jest dr n. med. Ewa Janczewska, hepatolog z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Hepatolog: lekarze rodzinni powinni mieć możliwość zlecania badań w kierunku przeciwciał anty-HCV  - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

  • Diagnostyka i leczenie pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C odbywają się przede wszystkim w oddziałach chorób zakaźnych i poradniach. Obecnie te palcówki zajmują przede wszystkim Sars-Cov-2.
  • Wiosną 2020 r. oddziały te zamknęły się dla pacjentów z chorobami innymi niż Covid-19, dodatkowo lekarzom zakazano leczenia poza tymi oddziałami.
  • Leczenie już zakwalifikowanych pacjentów z HCV oraz diagnostyka zostały zawieszone.
  • Częściowo wznowiono leczenie pacjentów z HCV, ale nie można porównać tego do skali i zasięgu programu lekowego, który obserwowaliśmy przed pandemią.
  • Dzięki skutecznym lekom, liczba pacjentów sukcesywnie się zmniejszała - w tej chwili mamy stagnację.
  • Badaniu w kierunku HCV powinni poddać się wszyscy.
  • Problemem wciąż nierozwiązanym jest to, że lekarze rodzinni nie mają prostego badania w kierunku przeciwciał anty-HCV w koszyku badań, jakie powinni zlecać swoim pacjentom
  • Dlatego tak cenne są akcje przesiewowe pozwalające wykryć zakażenie - ale wciąż nie jest to działanie systemowe.
  • Badanie powinien zlecać lekarz rodzinny. Dodatkowo powinny być punkty, gdzie mógłby udać się pacjent i wykonać takie badanie.
  • Największym problemem są pacjenci, którzy nie wiedzą, że są zakażeni.

Tematy

hcv / Ewa Janczewska

Podobne artykuły

KT
Prof. Krzysztof Tomasiewicz

W dalszym ciągu mamy problem z wykrywaniem wirusa HCV

28 listopada 2022
iStock-1387293919
24 czerwca 2022
iStock-902369174
Tydzień Pacjencki

Od czego musi się zacząć wielka zmiana w HCV w Polsce?

25 kwietnia 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

pigulka
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 26.10.2022

26 października 2022
W-pigulce-0411
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 4.11.2012 r.

4 listopada 2022
W-pigulce-0711
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 7.11.2022 r.

7 listopada 2022
radoslaw-madry
23 listopada 2022
W-pigulce-2811
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 28.11.2022 r.

28 listopada 2022
w-pigulce-2103
22 marca 2023