Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 4.04.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 kwietnia 2023 09:40

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 4.04.2023 r. - Obrazek nagłówka

Już w ciągu najbliższego miesiąca Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić rozporządzenie, które ograniczy działalność tzw. „receptomatów”. Prawdopodobnie niektórych grup leków nie będzie można przepisywać w ten sposób. Lekarze będą też objęci limitami wystawianych recept. – W przypadku leków psychotropowych na pewno będziemy dążyli do ograniczenia lub wręcz zakazu wydawania recept w takim trybie. Z drugiej strony, chcemy zracjonalizować model działania rynku w ten sposób, żeby wprowadzić pewne ograniczenia w liczbie recept wystawianych dziennie przez jednego lekarza – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o podjęcie prac zmierzających do zmiany formy przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz zainicjowania prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie niezbędnych w tym zakresie zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu wskazują, że obecna formuła tych egzaminów nie spełnia oczekiwanych funkcji.

Logopedzi ostrzegają, że nowa ustawa o niektórych zawodach medycznych może ograniczyć dostęp dzieci i młodzieży do terapii logopedycznej. Przyjęty w zeszłym tygodniu przez rząd projekt ustawy regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych wywołał gwałtowny protest środowiska logopedów. Zwracają oni uwagę, że zawód logopedy powinien być uregulowany odrębną ustawą, bo w służbie zdrowia pracuje jedynie ok. 15 proc. logopedów w Polsce. Tymczasem skutki projektowanych regulacji prawnych będą dotyczyć wszystkich logopedów, z których większość pracuje w placówkach oświatowych i gabinetach prywatnych. Nowa ustawa spowoduje, że nagle stracą oni prawo do posługiwania się swoim tytułem, chyba że podporządkują się nowej ustawie, co wiąże się z szeregiem kosztownych obowiązków. W rezultacie może to doprowadzić do zamykania prywatnych praktyk, odchodzenia z zawodu, a przez to ograniczenia dostępności terapii logopedycznej.

Od kwietnia mieszkańcy Kielc i całego województwa świętokrzyskiego mają do dyspozycji dwie nowe pracownie rezonansu magnetycznego. Aktualnie w województwie świętokrzyskim (wraz z nowymi podmiotami) funkcjonuje 20 pracowni RM finansowanych przez NFZ. Jak przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, na badanie potrzebne jest skierowanie. Nie ma rejonizacji – pacjent może wybrać dowolną placówkę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-964754892
12 kwietnia 2023
w-pigulce-0911
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 9.11.2022 r.

9 listopada 2022
w-pigulce-2112
21 grudnia 2022
W-pigulce-1901
19 stycznia 2023
w-pigulce-2001
20 stycznia 2023
w-pigulce-2102
21 lutego 2023
w-pigulce-2003
20 marca 2023