Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Nowa terapia zmniejsza ryzyko nawrotu we wczesnym raku piersi

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 października 2022 09:36

Nowa terapia zmniejsza ryzyko nawrotu we wczesnym raku piersi - Obrazek nagłówka
dr Katarzyna Pogoda
– Abemacyklib stosowany w połączeniu z hormonoterapią zmniejsza nawroty choroby u chorych na wczesnego raka piersi, obarczonych dużym ryzykiem wznowy – powiedziała w rozmowie z Medexpressem dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii PIB. Terapia ma już rejestrację w Unii Europejskiej. Lekarze i pacjentki w Polsce czekają na objęcie jej refundacją.

Wczesny rak piersi jest tym najczęściej diagnozowanym. Od czego zależy rokowanie?

Wczesnego raka piersi rozpoznajemy u ponad 90 proc. wszystkich chorych diagnozowanych z powodu raka piersi. Zdecydowana większość pań przychodzi więc do nas właśnie z wczesnym nowotworem. Chcemy wyleczyć wszystkie nasze pacjentki, ale każda z tych pań różni się rokowaniem. Zależy ono przede wszystkim od biologicznego podtypu raka piersi. Są raki mniej i bardziej agresywne. Rak hormonozależny, który wydaje się, że ma najlepsze rokowanie, to podtyp biologiczny, występujący u około 70 proc. wszystkich chorych. W tej grupie pań występują jednak pacjentki, które mają większe ryzyko nawrotu. Czynnikami, które oceniamy jest też na pewno wielkość guza. Im guz jest większy, tym rokowanie jest gorsze. Liczba zajętych przerzutowych węzłów chłonnych to kolejna ważna rzecz, jaką oceniamy. Wreszcie cecha złośliwości: G1, G2 lub G3. Cecha G3 to wysoka złośliwość i wtedy na pewno jest też większe ryzyko nawrotu choroby. Kolejny czynnik to wskaźnik proliferacji Ki67. Im jest wyższy, tym ryzyko jest większe. Analizujemy te wszystkie cechy i oceniamy, jakie leczenie pacjentka powinna dostać.

Jakie terapie są obecnie stosowane w leczeniu wczesnego raka piersi?

W Polsce w przypadku leczenia chorych na hormonozależnego raka piersi z wysokim ryzykiem nawrotu choroby bardzo często oprócz hormonoterapii sięgamy po chemioterapię. Są to pacjentki, które muszą dostać bardziej agresywne leczenie, żeby rokowanie było lepsze. Leczenie zaczynamy więc od chemioterapii przedoperacyjnej, wykonywany jest zabieg operacyjny, często też wprowadzamy radioterapię. Standardowym leczeniem jest później hormonoterapia. Może ona trwać nawet 10 lat.

W ostatnim czasie zarejestrowano też nowe terapie: abemacyklib i olaparib. Abemacyklib jest inhibitorem CDK4/6, znanym już jako cząstka przeznaczona dla chorych na przerzutowego raka piersi. To lek, który znacznie poprawia rokowanie w tamtym wskazaniu. Zostały jednak przeprowadzone badania, które określają, że stosowanie tej terapii w połączeniu z hormonoterapią zmniejsza nawroty u chorych na wczesnego raka piersi, obarczonych dużym ryzykiem wznowy choroby. Jest to terapia zarejestrowana już w Unii Europejskiej. Czekamy na dostępność dla naszych pacjentek. Druga grupa terapeutyczna to inhibitory PARP u nosicielek mutacji BRCA, które też mają zwiększone ryzyko nawrotu choroby. Taka terapia stosowana u nich w leczeniu uzupełniającym również zmniejsza ryzyko nawrotu. Możemy więc leczyć coraz bardziej skutecznie.

Dziękuję za rozmowę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Piotr Wójcik PWR3
4 stycznia 2024
w-pigulce-0311
3 listopada 2022
W-pigulce-2811
28 listopada 2022
w-pigulce-0202
2 lutego 2023
w-pigulce-0902
9 lutego 2023