Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023: W onkologii wciąż pojawiają się nowe potrzeby refundacyjne

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 7 września 2023 08:43

Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023: W onkologii wciąż pojawiają się nowe potrzeby refundacyjne - Obrazek nagłówka
fot. Forum Ekonomiczne w Karpaczu
– Nie potrafimy leczyć skutecznie nawrotu raka piersi, więc wszystkie działania zapobiegające mu są bardzo ważne – powiedziała prof. Barbara Radecka, ordynator Kliniki Onkologii Opolskiego Centrum Onkologii podczas panelu dotyczącego profilaktyki, opieki i dostępu do innowacyjnych terapii w onkologii w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jedną z palących potrzeb pacjentek z wczesnym hormonozależnym, HER2- rakiem piersi jest refundacja abemacyklibu, który wykazał skuteczność w redukcji ryzyka nawrotu inwazyjnego oraz przerzutów odległych w porównaniu do aktualnie refundowanego w Polsce standardu leczenia.

W panelu dyskusyjnym uczestniczył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który podkreślił, że wciąż pojawiają się wyzwania refundacyjne w raku piersi, co wynika z rozwoju nowoczesnych terapii. Jak przyznała prof. Barbara Radecka, ordynator Kliniki Onkologii Opolskiego Centrum Onkologii, liczba leków zrefundowanych w onkologii jest ale rzeczywiście wciąż pojawiają się nowe terapie, które dają nadzieje kolejnym pacjentom.

U pacjentów z wczesnym hormonozależnym, HER2- rakiem piersi ogromnym problemem jest ryzyko nawrotu choroby. Dotyczyć ono może nawet co trzeciej chorej osoby. Oczekują oni na dostęp do abemacyklibu. To lek, który wykazał znaczącą skuteczność w redukcji ryzyka nawrotu oraz przerzutów odległych.

– Wiemy, że proces refundacyjny jest w toku. Liczymy na otwartość ministra Macieja Miłkowskiego – podkreśliła prof. Barbara Radecka.

Potrzeby pacjentów nie ograniczają się jednak wyłącznie do refundacji kolejnych opcji terapeutycznych. Magdalena Kardynał, prezes Zarządu Fundacji OmeaLife podkreślała, że równie ważna jest edukacja i zapewnienie dostępu do wsparcia psychologicznego.

– Aktywizujemy pacjentów, aby nie wychodzili z ról społecznych i nie rezygnowali z pracy zawodowej. Dobre leczenie jest natomiast w stanie zapobiec progresji choroby i przedłużyć życie – zauważyła Magdalena Kardynał.

Kolejnym filarem optymalizacji opieki nad pacjentami chorymi onkologicznie jest dostęp do diagnostyki. Jak zauważyła Agata Stanek-Widera, lekarz specjalista patomorfolog z Histamed DC, rośnie rola badań molekularnych. Również badania histopatologiczne są wykonywane coraz szybciej, co razem wpływa na możliwość wczesnego wdrożenia odpowiednich terapii. Problemem patomorfologii są natomiast braki kadrowe.

Podczas dyskusji prof. Barbara Radecka poruszyła też temat związany z nowymi opcjami leczenia rozsianego raka jelita grubego. Z opublikowanych niedawno wyników badań wynika, że zastosowanie terapii skojarzonej FDT-TPI (trifluridina/tipiracil) z bewacyzumabem przyczynia się do wydłużenia sprawności fizycznej pacjentów i daje im szansę na leczenie w kolejnych liniach.

pasek-trzech-logotypow

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także