Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Dobre odżywienie pacjenta jest niezbędne dla osiągnięcia rezultatów leczenia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 20 kwietnia 2023 14:55

Dobre odżywienie pacjenta jest niezbędne dla osiągnięcia rezultatów leczenia - Obrazek nagłówka

W Tygodniu Pacjenckim rozmawiamy z prof. Przemysławem Matrasem, prezesem Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.

  • Stan odżywienia pacjenta ma kolosalne znaczenie dla dobrego rezultatu leczenia. Tymczasem niedożywienie w niektórych chorobach, na przykład chorobach nowotworowych górnego odcinka przewodu pokarmowego sięga prawie 90 proc.
  • Za leczenie żywieniowe uznajemy leczenie dojelitowe, czyli podawanie diet przemysłowych przez sztuczne dostępy i leczenie pozajelitowe, czyli podawanie mieszanin żywieniowych, aminokwasów, tłuszczów czy glukozy.
  • Potrzebujemy systemu, który od samego początku diagnostyki pacjenta będzie kontrolował jego stan żywienia i wdrażał bardzo proste interwencje żywieniowe.
  • W Polsce kształci się dobrych dietetyków, ale mamy problem z wykorzystaniem ich później w szpitalnictwie.
  • Mówiąc o pacjentach leczonych żywieniowo, warunkach domowych, mówimy o grupie pacjentów, którzy nie wymagają już leczenia szpitalnego, ale w dalszym ciągu wymagają jednak leczenia żywieniowego czy dojelitowego.
  • Istnieje refundacja procesu leczenia żywieniowego, ale jest ona niewystarczająca, by był to proces optymalny. Przykładem są pompy żywieniowe, które powodują, że mieszanina żywieniowa, która często musi być podawana przez 20 godzin, jest podawana z jednakową prędkością w każdych warunkach. Dzięki temu pacjent może normalnie funkcjonować. Zwiększa się też jego bezpieczeństwo.
  • Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego od lat postuluje o zwiększenie refundacji, tak by w jej ramach pacjenci leczeni żywieniowo w warunkach domowych, mogli korzystać z pomp perystaltycznych.

Zobacz także

W-pigulce-0411
4 listopada 2022
Zrzut-ekranu-2022-11-16-o-122327
16 listopada 2022
W-pigulce-1511
23 listopada 2022
w-pigulce-1001
10 stycznia 2023
w-pigulce-2401
24 stycznia 2023
w-pigulce-2202
22 lutego 2023