Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Skoncentrujmy się na mocnych stronach

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 11 października 2013 07:00

Skoncentrujmy się na mocnych stronach - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O powrotach do ról społecznych, roli trenera pracy oraz o mocnych i słabych stronach osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne jako pracownika z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą, rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl

O powrotach do ról społecznych, roli trenera pracy oraz o mocnych i słabych stronach osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne jako pracownika z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą, rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl

Gościem Medexpressu jest Pan dr Sławomir Murawiec, psychiatra. Projekt „Powrót do społeczeństwa, powrót do pracy, powrót do zdrowia” opierał się głównie na zasadzie stworzenia pewnej konstrukcji pracodawcapacjenttrener pracy po to, aby zaktywizować osoby z chorobami psychicznymi. Czy jest to dobry model?

Dr Sławomir Murawiec: Jest to dobry model, ponieważ osoby, które są leczone z powodu różnych zaburzeń psychicznych, potrzebują bardzo często takiego wsparcia w drugiej osobie, która by w pewien sposób uzupełniała to, czego jeszcze osoba chora nie umie, dopiero się uczy. To trochę taki model jak w psychoterapii - pewne funkcje, których osoba leczona nie ma, uzupełnia terapeuta. I tutaj także w modelu powrotu do pracy pewne funkcje, które wymagają dopiero nauczenia, które wymagają wsparcia, mogą być uzupełnione przez takiego trenera pracy, wprowadzając osobę leczoną na rynek pracy.

Prócz istnienia trenera pracy, jakie warunki muszą być jeszcze spełnione, żeby taka osoba mogła funkcjonować dobrze w społeczeństwie, żeby nie wypadała z ról społecznych.

Przede wszystkim ważne jest, aby taka osoba nie wypadała z ról społecznych, aby nie trzeba było jej przywracać, bo wtedy robi się błędne koło – najpierw izolujemy, a potem wkładamy wysiłek, żeby ją zdeizolować, czyli robimy wszystko, aby taka osoba mogła powrócić do społeczeństwa. Jednym z warunków, który wymaga spełnienia, jest na pewno pewna świadomość na temat postaw, ograniczeń, możliwości osoby chorej, która miałaby podejmować pracę lub która wraca na rynek pracy czy dopiero wchodzi na rynek pracy. Nie powinniśmy koncentrować się np. na samym rozpoznaniu, chorobie jako poważnym problemie, tylko powinniśmy poznać mocne i słabe strony takiego pracownika, tak jak w przypadku każdego innego: gdy przyjmujemy do pracy osobę młodą, liczymy się z tym, że będzie bardziej zmotywowana, ale mniej doświadczona, może popełniać różne błędy – wkalkulowujemy tego typu myślenie, zatrudniając takie osoby – więc myślę, że tutaj jest podobnie, jeśli chodzi o osoby leczone z powodu zaburzeń psychicznych. Ważna jest koncentracja na mocnych stronach takiej osoby.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1136654831-no-meta
Sejmowa Komisja Zdrowia

Stan psychiatrii i psychologii dziecięcej w Polsce

12 kwietnia 2023
w-pigulce-1101
11 stycznia 2023
w-pigulce-1702
17 lutego 2023
w-pigulce-2202
22 lutego 2023