Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 1.03.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 1 marca 2023 09:37

Skrót wiadomości Medexpressu - 1.03.2023 r. - Obrazek nagłówka

– Farmaceuta powinien być doradcą pacjenta – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas konferencji poświęconej nowej usłudze farmaceutycznej „Nowy Lek. Usługę przygotowała Naczelna Izba Aptekarska, we współpracy z uznanymi w dziedzinie zdrowia autorytetami. Usługa „Nowy Lek” ma być wsparciem dla pacjenta, któremu lekarz przepisał nowy produkt leczniczy. Jak powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, usługa jest potrzebna, zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i systemu ochrony zdrowia. Resort zdrowia planuje stworzyć możliwość finansowania świadczeń opieki farmaceutycznej w ramach koszyka świadczeń gwarantowanych. Możliwe jest też uruchomienie pilotażu takiej usługi. Póki co, usługa nie jest refundowana i może być realizowana przez chętnych farmaceutów w ramach opieki farmaceutycznej.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Barbara Dziuk, przewodnicząca sejmowych podkomisji ds. onkologii i chorób rzadkich, w rozmowie z Medexpressem przypomniała, że weszła już w życie Strategia ds. Chorób Rzadkich, wypracowana we współpracy z ekspertami oraz z organizacjami pacjenckimi. Strategia została przedstawiona na forum Unii Europejskiej, tak aby Unia wypracowała rozwiązania, które pozwoliłyby finansować choroby rzadkie bezpośrednio ze środków unijnych. Poseł Barbara Dziuk podkreśliła też potrzebę stworzenia ośrodków referencyjnych ds. chorób rzadkich, w których prowadzona będzie nowoczesna diagnostyka genetyczna. Wywiad w całości publikujemy na Medexpress.pl

Warto przeczytać

Barbara Dziuk: Wsłuchujemy się w oczekiwania pacjentów

Klinika „Budzik” dla dorosłych na warszawskim Bródnie może już przyjąć pierwszych podopiecznych. Mazowiecki Szpital Bródnowski będzie partnerem medycznym kliniki prowadzonej przez Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Budowa „Kliniki Budzik dla Dorosłych” w Warszawie sfinansowana została zarówno ze środków własnych Fundacji jak i ze środków publicznych: dotacji z Funduszu Sprawiedliwości i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Budowę wsparła też Fundacja Orlen, Fundacja PKO Banku Polskiego i firmy wyposażające w rzeczy niezbędne do funkcjonowania kliniki. Celem placówki jest świadczenie usług medycznych na najwyższym, światowym poziomie, z wykorzystaniem rozmaitych, nowatorskich metod leczenia, diagnostyki oraz najszerszego wachlarza metod neurorehabilitacji.

Zobacz także

W-pigulce-1910
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 19.10.2022 r.

19 października 2022
w-pigulce-1512
15 grudnia 2022
w-pigulce-2112
21 grudnia 2022
w-pigulce-0901
9 stycznia 2023
w-pigulce-1101
11 stycznia 2023
w-pigulce-1702
17 lutego 2023
w-pigulce-2302
23 lutego 2023
w-pigulce-0703
7 marca 2023