Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 31.03.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 marca 2023 09:14

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 31.03.2023 r. - Obrazek nagłówka

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej została podpisana przez prezydenta. Głównym celem nowych przepisów jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, równego dostępu do koordynowanej i kompleksowej opieki onkologicznej. Jak wskazał Andrzej Duda, prace nad kwestiami związanymi z usprawnieniem ochrony zdrowia w zakresie leczenia chorób onkologicznych prowadzone są od początku jego prezydentury.

Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Stanowisko w tej sprawie poparło 50 senatorów, 44 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Zastrzeżenia do ustawy przedstawiła w debacie przewodnicząca Komisji Zdrowia i sprawozdawczyni ustawy senator Beata Małecka-Libera. Jak mówiła, dokument jest „niespójnym zlepkiem” różnych niepowiązanych ze sobą przepisów, stanowi też kolejny etap centralizacji służby zdrowia. Jak podkreśliła, „druzgocącą” opinię o ustawie przedstawiło senackie Biuro Legislacyjne, według którego budzi ona zasadnicze zastrzeżenia natury systemowej i konstytucyjnej, a na tym etapie procedowania ustawy nie jest możliwe ich usunięcie. Jak mówiła senator, krytyczną ocenę o ustawie przedstawiły też środowiska lekarskie, medyczne i pacjenckie. Stanowisko to podzieliła większość senatorów.

– Mamy bardzo dobry standard leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), jednak w jego ramach leczonych jest najwyżej 30 proc. populacji chorujących na postać wysiękową. Reszta pacjentów po prostu ślepnie – mówi Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska, komentując wnioski płynące z najnowszego raportu o tej chorobie. Jak dodaje, potrzebna jest przede wszystkim wczesna diagnostyka. Okazuje się jednak, że na konsultację trzeba czekać nawet pół roku.

Trzy nagrody o łącznej wartości 200 tys. złotych trafiły do laureatów trzeciej edycji konkursu Huawei Startup Challenge. To twórcy innowacyjnych rozwiązań, które mają szansę zrewolucjonizować ochronę zdrowia. Zwycięskie projekty dotyczą monitorowania bezdechu sennego, diagnostyki uszkodzeń mięśni dna miednicy, do których może dojść podczas porodu oraz rozwiązania, które może znacznie skrócić czas potrzebny na opracowywanie nowych leków.

Główna nagroda, czek o wartości 100 tys. zł, trafiła do twórców systemu diagnostycznego zaburzeń oddychania w czasie snu Clebre. Drugie miejsce i czek o wartości 60 tys. złotych przypadło w udziale startupowi OASIS Diagnostics, będącemu twórcą wyrobu medycznego ONIRY, przeznaczonego do diagnostyki urazów okołoporodowych. Nagrodę o wartości 40 tys. zł odebrała firma PioLigOn, która opracowała algorytm komputerowy do szybkiego projektowania nienaturalnych peptydów. To odpowiedź na potrzebę opracowania wydajnych metod obliczeniowych (in silico), służących do odkrywania leków peptydowych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Grafika_Retina_plaża_2
31 marca 2023
w-pigulce-2710
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 27.10.2022 r.

27 października 2022
w-pigulce-1312
13 grudnia 2022
Janusz-Meder
19 grudnia 2022
w-pigulce-2701
27 stycznia 2023
w-pigulce-0303
3 marca 2023
w-pigulce-0703
7 marca 2023