Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Doświadczyć świat zmysłami

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 października 2023 11:51

Doświadczyć świat zmysłami - Obrazek nagłówka
Oddziałując na wzrok, dotyk, słuch i węch można łagodzić negatywne skutki leczenia przeciwnowotworowego oraz przeciwdziałać zaburzeniom depresyjnym i obniżać poziom lęku. W warszawskim Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”, dzięki współpracy Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” oraz firmy Amazon, otwiera się Sala Doświadczania Świata, w której będzie prowadzona wielozmysłowa terapia Snoezelen.

Dzieci na oddziałach onkologicznych, oprócz bolesnych zabiegów, w związku z długotrwałą hospitalizacją doświadczają izolacji od świata zewnętrznego i mają utrudnione kontakty z rówieśnikami, co prowadzi do napięcia, stresu i stanów depresyjnych.

Pomóc im może wielozmysłowa terapia Snoezelen, która niweluje negatywne skutki leczenia przeciwnowotworowego poprzez aktywizację wszystkich zmysłów i relaksację. Przeciwdziała szpitalnej monotonii, skutecznie redukuje stres, napięcia, czy ból. Terapia dostarcza zróżnicowanych bodźców i można ją z powodzeniem stosować bez względu na wiek czy zaburzenia rozwojowe, jednostkę chorobową, stan psychofizyczny dziecka czy występującą niepełnosprawność.

Sala inna niż wszystkie

Terapię Snoezelen prowadzi się w Salach Doświadczania Świata, które wyposażone są w urządzenia stymulujące zmysły – kolumny wodne, łóżko wodne, wiązki światłowodów, projektory, instrumenty. To miejsce relaksujące, odprężające, a zarazem aktywizujące. Całość wyposażenia Sali i jej przyjemna atmosfera dają poczucie pewności i bezpieczeństwa, dzięki czemu zachęcają do działań stymulacyjnych i aktywności sensorycznej.

W odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni terapeuta może pracować z dzieckiem w sposób, który pozwoli wyciszyć się w stanach nadmiernego pobudzenia, jak również stymulować zmysł równowagi oraz ruchu u dzieci wycofanych. Terapia dobierana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb, ale może też być prowadzona grupowo. Z Sali Doświadczana Świata korzystają wszyscy pacjenci, nawet w aplazji czy po przeszczepach, od noworodków po nastolatków. Możliwe jest prowadzenie zajęć terapeutycznych dla rodziców i rodzeństwa chorującego dziecka oraz personelu medycznego. Zastosowanie terapii Snoezelen w Salach Doświadczania Świata zwiększa wrażliwość na bodźce docierające do systemu nerwowego, m.in. przez wyzwalanie odruchu orientacyjno-badawczego i aktywizację, która poprawia sprawność funkcjonalną mózgu.

Terapia pozwala na redukcję deficytów i zaburzeń w rozwoju, w tym redukcję zachowań niepożądanych. Poprawia koncentrację, pobudza wyobraźnię i kreatywność. Daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, sensu, samokontroli i pewności siebie. Wzbogaca ich przeżycia i sprawia radość.

– Zdrowie psychiczne dzieci z chorobą nowotworową jest dla nas równie ważne, jak procesy lecznicze. Wieloletnie doświadczenie i efekty pracy naszych terapeutów Snoezelen w zakresie obniżenia chronicznego stresu, lęku, zaburzeń depresyjnych przekonały nas do wdrożenia Sal Doświadczania Świata w innych klinikach onkologii i hematologii pediatrycznej – mówi Anna Apel, prezes Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

– Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi oraz biznesem. Budowę i wyposażenie Sali w Centrum Zdrowia Dziecka umożliwiło zaangażowanie i wsparcie finansowe od firmy Amazon.

- Choroba nowotworowa to niezwykle trudny czas dla dziecka. Jest wiele sposobów na to, by pobyt w szpitalu był choć trochę łatwiejszy. Istotne są zajęcia terapeutyczne i warsztaty skoncentrowane na odciążeniu psychiki - mówi prof. dr hab. n. med. Bożenna Dembowska-Bagińska, Kierownik Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka.

- Sala Doświadczania Świata to dla naszych podopiecznych nowoczesny, angażujący sposób wzmacniający dzieci w trakcie choroby, obniżający poziom lęku, ale też otwierający na relacje te dzieci, które na skutek terapii przestały mówić lub chodzić. Sala pozwoli wielu pacjentom odzyskać poczucie sprawczości, podtrzymać w dzieciach naturalny instynkt odkrywcy i pozwolić im na pracę z wyobraźnią, fantazją, a ta jest dla nich naturalnym sposobem odreagowania stresu szpitalnego. Jestem pewna, że zobaczymy dzięki niej niejeden mały i duży przełom.

Utworzenie Sali Doświadczenia Świata to jednak nie wszystko. Potrzebni są terapeuci, którzy na co dzień będą pracować metodą Snoezelen. Tutaj ważną rolę pełnią fundacje działające przy klinikach onkologii i hematologii pediatrycznej w całym kraju. To one zapewniają dzieciom z chorobą nowotworową wszechstronne wsparcie, w tym psychospołeczne. Nieodzowne jest też umożliwianie terapeutom uczestnictwa w szkoleniach, warsztatach i kursach, które przygotowują ich kompleksowo do prowadzenia zajęć w ramach terapii Snoezelen. Sala Doświadczania Świata w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” powstała w ramach Kampanii „Złotej Wstążki” - międzynarodowej inicjatywy z okazji miesiąca świadomości nowotworów dziecięcych. Wsparcie finansowe, które umożliwiło jej stworzenie, zapewnił Amazon w ramach inicjatywy #AmazonGoesGold.

- Dzięki kampanii Amazon Goes Gold for Kids With Cancer mamy szansę w rzeczywisty sposób wpłynąć na życie tysięcy dzieci i ich rodzin, podnosząc świadomość na temat ważnej pracy prowadzonej w badaniach nad chorobami onkologicznymi i opiece onkologicznej najmłodszych pacjentów. – mówi Barbara Krystosiak, Menadżerka ds. relacji ze społecznościami, Amazon.

- Cieszę się, że w tym roku wraz z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową mogliśmy pomóc w otwarciu Sali Doświadczania Świata, miejsca niezwykle ważnego w terapii przyspieszającej powrót pacjentów do zdrowia.

Wkrótce kolejne Sale Warszawska Sala Doświadczania Świata to już czwarta, stworzona przez ekspertów i terapeutów Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” i jej Partnerów. Wcześniej powstały Sale we Wrocławiu, w Bydgoszczy i Poznaniu - a w planach jest stałe zwiększanie ich liczby w klinikach onkologii dziecięcej w całej Polsce.'

Źródło: notatka prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także