Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 czerwca 2023 09:36

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
O tym, jak bezcennym lekiem jest ludzka krew przypomina obchodzony co roku 14 czerwca Światowy Dzień Krwiodawcy. – Każdy honorowy dawca i każda kropla podarowanej bezinteresownie krwi są na wagę złota! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, apelując o dzielenie się darem życia z potrzebującymi.

Dzień Krwiodawcy obchodzony jest na całym świecie 14 czerwca, w rocznicę urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera – patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi. Ideą wydarzenia jest wyrażenie wdzięczności dawcom bezinteresownie oddającym krew, popularyzacja honorowego krwiodawstwa, a tym samym zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi, której – niestety – często brakuje.

– Wypadek, skomplikowana operacja, ciężka choroba, trudny poród! Nawet najlepsza opieka i wiedza specjalistów nie są w stanie uratować życia, kiedy nie można podać krwi. Mimo ogromnych postępów w medycynie i biotechnologii, nie wynaleziono leku, który byłby w stanie zastąpić ludzką krew. A bez tego życiodajnego płynu organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Krew dostarcza tkankom tlenu oraz wydala z organizmu dwutlenek węgla. Oprócz tego rozprowadza substancje odżywcze i hormony, odprowadza do narządów wydalniczych szkodliwe produkty przemiany materii oraz pełni funkcje obronne - mówi Bożena Janicka.

Zbliżają się wakacje. Z doświadczenia wiadomo, że w tym czasie częściej dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń. Wolny czas, wyjazdy, wycieczki. Morskie kąpiele, górskie wspinaczki. Urazów i wypadków nie brakuje. Także na drogach! Lekarze PPOZ apelują do wszystkich, którym nieobojętny jest los osób rannych i ciężko chorych o przyłączenie się do grona honorowych dawców.

..– Jesteś zdrowy, podziel się darem życia! Tobie nic nie ubędzie! A komuś? Może właśnie Twoja krew uratuje życie! Punkty krwiodawstwa w całej Polsce czekają! – zachęcają lekarze PPOZ.

inf pras

Podobne artykuły

Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
krew
16 lutego 2024
krew
20 listopada 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także