Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Europejski Tydzień Testowania

Zakażenie HIV nie wyświetla się na twarzy

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 listopada 2024 09:19

Zakażenie HIV nie wyświetla się na twarzy - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Co najmniej połowa osób w Polsce z zakażeniem HIV zaczyna leczenie za późno. Tymczasem wczesne wykrycie pozwala na skuteczną terapię i poprawę jakości życia. Trwa Europejski Tydzień Testowania. Eksperci i rządzący przypominają przy tej okazji, że test na HIV można zrobić bezpiecznie, anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.

– Zakażenie HIV nie wyświetla się na twarzy. Tego nie widać, więc trzeba sobie zrobić ten test i nie zakładać z góry, że nie mam ryzyka, bo mam jednego stałego partnera lub jedną stałą partnerkę. Jeśli ktoś kiedykolwiek w życiu miał seks bez prezerwatywy, to powinien zrobić taki test. Jednym z zaleceń jest też to, żeby przed wejściem w nową relację seksualną się zbadać – mówi dr Bartosz Szetela z Wrocławskiego Centrum Zdrowia, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych z Klinki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Jak podkreśla, zakażenie HIV jest w dzisiejszych czasach zakażeniem przewlekłym, a leczenie jest finansowane ze środków publicznych dla każdej osoby ubezpieczonej. Pozwala to na przeżycie w dobrym zdrowiu do późnej starości.

– Oczywiście prościej się żyje bez HIV, niż z nim. Prościej żyje się też z HIV rozpoznanym wcześnie, a nie późno – w stadium AIDS – dodaje.

Jak się okazuje, podstawowym problemem nie jest to, że ludzie boją się badać, choć to też ma znaczenie, ale przede wszystkim to, że ludzie myślą, iż ich ten problem nie dotyczy.

– W Polsce nadal pokutuje takie podejście, że HIV to tylko problem tzw. grup ryzyka, jak je kiedyś nazywano, czyli populacji kluczowych: mężczyzn mających seks z mężczyznami, osób świadczących usługi seksualne czy migrantów. Dziś wiemy, że każdy może być zakażony. Połowa rozpoznań to są późne rozpoznania, w których dominują osoby starsze, heteroseksualne – wskazuje dr Bartosz Szetela.

Informacje o tym, gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na obecność wirusa HIV można znaleźć na tych stronach internetowych:

https://mojpierwszyraz.aids.gov.pl

https://aids.gov.pl/pkd/

Podobne artykuły

Anna Marzec-Bogusławska

Jedyny taki test… HIV

30 października 2023
Statuetka Pozytywnie Otwarci
27 września 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1197001731
20 listopada 2024
iStock-1197001731

OZZL o zarobkach lekarzy

30 października 2024
Monika Wanke-Rytt
Vaccine Forum 2024

Medycy promują szczepienia, ale sami nie świecą przykładem

16 października 2024
ThinkstockPhotos-495828650
15 października 2024
iStock-1911417635

POZ: Opieka koordynowana na medal

11 października 2024