Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Polscy Okuliści Kontra Jaskra

Polsko nie ślepnij!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 lutego 2023 11:16

Polsko nie ślepnij!  - Obrazek nagłówka
W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w tym roku obchodzony będzie pomiędzy 12 a 18 marca, Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych, już po raz siódmy zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Udział w akcji to nie tylko działanie na rzecz zdrowia Polaków, ale także doskonała forma promocji zarówno dla lekarzy jak i gabinetów okulistycznych.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji. Rejestracja placówek jest bezpłatna i trwa do 3 marca!

Jako Polskie Towarzystwo Okulistyczne stoimy bezsprzecznie na stanowisku, że umożliwienie pacjentom wykonania bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą. W poprzednich edycjach przebadanych zostało ponad 13 000 pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Zachęcam Państwa do zgłaszania się do naszej inicjatywy mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl do 3 marca br.

Akcja “Polscy Okuliści Kontra Jaskra” to trwająca od 2017 roku inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski, mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratowanie wzroku pacjentów, którzy są nieświadomi swojej choroby. Aby zgłosić się do inicjatywy w pierwszej kolejności, należy wypełnić wniosek dostępny na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu, wówczas na adres e-mail wskazany w formularzu przesłane zostanie potwierdzenie udziału w programie, które następnie należy: wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać na adres: [email protected]. Każdy z gabinetów, który przystąpi do akcji – po zdeklarowaniu liczby bezpłatnych badań oferowanych pacjentom – otrzyma pakiet startowy, w skład którego wchodzą: plakaty informacyjne i ulotki edukacyjne dla pacjentów oraz kwestionariusze badania przesiewowego. Zgłoszenia podmiotu leczniczego może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny.

Jaskra to choroba, która stanowi w naszym kraju nadal bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok. Bardzo cieszy nas więc to, że akcja „Polscy Okuliści kontra Jaskra” od lat wzbudza tak duże zainteresowanie zarówno wśród realizatorów jak i społeczeństwa –mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon,prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

W ramach inicjatywy gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w tegorocznych obchodach będą przeprowadzać badania, w zakres których wchodzą: badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz oczywiście wywiad lekarski.

Liczby mówią same za siebie i są najlepszym dowodem na zasadność realizacji tej akcji. Tylko
w ubiegłym, 2022 roku do akcji przyłączyło się 65 gabinetów z
36 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały ponad 2060 miejsc dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, że w tym roku
w inicjatywę zaangażuje się jeszcze więcej podmiotów.
Do czego bardzo serdecznie zachęcamy!Na Państwa zgłoszenia czekamy do 3 marca podsumowuje wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.

Źródło: mat. prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.