Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

„Równy dostęp – równe szanse”

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 16 września 2024 08:05

„Równy dostęp – równe szanse” - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
„Przez ostatnie dwie dekady, każdego dnia, zajmuję się diagnostyką i leczeniem nowotworów głowy i szyi, konsultuję pacjentów z całego kraju i mam wrażenie, że dostępność i wyniki leczenia nie uległy znaczącej poprawie, pomimo rozwoju nowych technologii medycznych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i pełna dostępność do diagnostyki i leczenia oraz edukacja pracowników ochrony zdrowia, a także tworzenie Unitów głowy i szyi, które wpłyną na znaczącą poprawę jakości leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi.” – mówi prof. Wojciech Golusiński – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

16 września rozpoczął się 12. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (EHNS). Jest to kluczowe wydarzenie kampanii mającej na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, a co za tym idzie - poprawę wyników leczenia osób, których dotknęła ta choroba. Działania kampanii to przede wszystkim bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone podczas corocznego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi na terenie całego kraju, dzięki którym od 2013 r. ponad 110 000 osób zostało przebadanych pod kątem nowotworu głowy i szyi w ponad 1200 klinikach w całej Europie.

Rak głowy i szyi jest 5. najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz 8. najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. Pomimo postępu w diagnostyce i leczeniu oraz stale rosnącej uwadze poświęconej nowotworom głowy i szyi na poziomie polityki europejskiej wyniki są stale niezadowalające. Dlatego inicjatywy takie jak Kampania Make Sense odgrywają ważną rolę. Szacuje się, że liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych głowy i szyi wzrośnie o ponad 200 000 na całym świecie w ciągu najbliższych 10 lat, a kolejne 587 000 osób umrze z powodu tej choroby do 2030 roku - co oznacza wzrost o 120 000 w porównaniu z rokiem 2020. Wzmocnienie wspólnych działań w celu zwiększenia świadomości i poprawy wyników leczenia chorych w tej grupie nowotworów pozostaje niezwykle istotne.

Autorzy Kampanii Make Sense w 2013 roku stworzyli regułę "1 przez 3", która w sposób czytelny i łatwy umożliwia wczesne rozpoznanie nowotworów głowy i szyi. Każdy, kto zauważy u siebie jeden lub więcej z wyselekcjonowanych objawów nowotworów głowy i szyi, które trwają co najmniej 3 tygodnie powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Objawy obejmują: niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból gardła, chrypkę, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi, jednostronną niedrożność nosa lub krwistą wydzielinę z nosa. 12 Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w 2024 roku promuje nowe hasło:

RÓWNY DOSTĘP – RÓWNE SZANSE

Motto tegorocznej kampanii zwraca uwagę na fakt, że dostęp do leczenia onkologicznego w nowotworach głowy i szyi jest na bardzo zróżnicowanym poziomie w Europie. Znacznie szybciej diagnozowani i leczeni są pacjenci w krajach Beneluksu, Niemczech, Francji, czy Anglii, przez to mają większą szansę na całkowite wyleczenie. Europa środkowo-wschodnia w porównaniu do krajów Europy zachodniej, ma jeszcze dużo do zrobienia, w zakresie dostępności, jakości oraz wyników leczenia.

Wirus brodawczaka ludzkiego to nowy czynnik etiologiczny w rozwoju nowotworów głowy i szyi. Każdy z nas niepalący, niepijący, dbający o higienę jamy ustnej może zachorować na raka głowy i szyi, którego czynnikiem sprawczym jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Dlatego w trakcie Tygodnia Profilaktyki będziemy edukować jak uchronić się od infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego i dlaczego warto się szczepić.

12 Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Make Sense 2024 trwa od 16 do 21 września. Przez cały tydzień planowane są działania w całej Europie, aby zwiększyć świadomość na temat raka głowy i szyi. Aby dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się w Twojej okolicy, odwiedź stronę makesensecampaign.eu, śledź kanały kampanii na Facebooku oraz dołącz do dyskusji online, używając hashtagu #MakeItMakeSense.

Nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Ponad 90% nowotworów powstaje w komórkach nabłonka wyściełającego wilgotne powierzchnie jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, podstawy czaszki, skóry głowy i szyi.

Dołącz do nas !

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Make Sense 2024 trwa od 16 do 21 września. W tym czasie planowane są aktywności, które będą realizowane w całej Europie. W Polsce będą to m.in.:

  • spotkania prasowe
  • wykłady w szkołach
  • badania profilaktyczne
  • warsztaty dla pacjentów
  • kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy, która okazała się wielkim sukcesem – bieg dla pacjentów i osób wspierających kampanię – Make Sense Run&Walk

Chcemy podnieść świadomość społeczną na temat nowotworów głowy i szyi oraz przybliżyć temat nowotworów głowy i szyi, ich epidemiologii, współczesnych metod leczenia, trudności z jakimi pacjenci borykają się na co dzień. Podejmiemy również problematykę szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV oraz ich wpływie na ograniczenie zachorowań na nowotwory głowy i szyi u osób zaszczepionych.

Zwieńczeniem Tygodnia Profilaktyki będzie organizowany po raz drugi, 21 września o godz. 10:00 w wielu miejscach w Europie (w tym w Poznaniu, nad jeziorem Malta) – Make Sense Run&Walk – tego samego dnia o tej samej godzinie ruszy bieg mający na celu promocję profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Naszym głównym celem jest zwrócenie uwagi na rosnący problem związany z lawinowym wzrostem zachorowań na nowotwory głowy i szyi, stąd tytuł biegu – Uciekaj przed rakiem głowy i szyi.  Do biegu zapraszamy pacjentów, ich rodziny i przyjaciół oraz wszystkich wspierających profilaktykę nowotworów głowy i szyi, dlatego proponujemy pokonanie dystansu 5km w dowolnej formie - bieg/marsz/spacer. Liczymy na dużą frekwencję i dobrą zabawę. Uczestnikom zapewniamy pakiety sportowe w postaci koszulek sportowych reklamujących kampanię. Jeden z naszych sponsorów oraz wieloletni partner kampanii - firma Audika zapewni bus, w którym po biegu będą odbywały się bezpłatne badania słuchu.


Kampania Make Sense

Kampania Make Sense, prowadzona przez European Head and Neck Society (EHNS), ma na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, a co za tym idzie - poprawę wyników leczenia pacjentów z tą chorobą. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez:

  • Edukację w zakresie zapobiegania chorobie
  • Zwiększenie zrozumienia objawów i przebiegu choroby
  • Zachęcanie do wcześniejszej wizyty lekarskiej, podczas której lekarz ustali diagnozę i skieruje na leczenie

Źródło: Mat. prasowy

Podobne artykuły

mz-ministerstwo-zdrowia-logo
18 kwietnia 2019
Jarosław Kaczyński
31 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
31 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także