Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Fizjoterapeuci oburzeni groźbą odebrania im tak ważnego uprawnienia

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 19 lipca 2023 09:50

Fizjoterapeuci oburzeni groźbą odebrania im tak ważnego uprawnienia - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Projekt zmian w rozporządzeniu dot. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wzbudził sprzeciw i oburzenie fizjoterapeutów. Teraz Krajowa Rada Fizjoterapeutów wysyła oficjalne stanowisko do Ministerstwa Zdrowia.

Chodzi o propozycję pozbawienia magistrów fizjoterapii uprawnień do wystawiania zleceń na określone wyroby medyczne. Samorząd fizjoterapeutów wyraził stanowczy sprzeciw wobec tej propozycji i rozpoczął konsultacje z fizjoterapeutami, czego efektem było wiele opinii przesłanych do biura izby. Na podstawie przesłanych uwag zostało opracowane oficjalne stanowisko KIF, w którym fizjoterapeuci:

  • wnoszą o przywrócenie magistrom fizjoterapii możliwości wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne produkowane seryjnie;
  • rekomendują zwiększenie kwot limitu na określone wyroby medyczne (np. w zakresie ortez typu łuska na opadającą stopę z 250 zł na 350 zł, a przy wózkach inwalidzkich – podniesienie limitu do kwoty 800 zł);
  • zgadzając się z ogólną polityką wprowadzenia możliwości realizacji zleceń drogą wysyłkową, rekomendują ostrożność przy dokonywaniu kolejnych zmian w tym zakresie i szeroką dyskusję ze środowiskiem ekspertów i konsultantów – jak najlepszy dostęp jest istotny, ale nie może on być ważniejszy od właściwego doboru zaopatrzenia, zgodnego z potrzebami pacjentów.

Ponadto KIF zwrócił uwagę, że tak znaczące zmiany powinny być – przed ich wejściem w życie – odpowiednio zakomunikowane świadczeniodawcom i osobom uprawnionym do wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy.

Prezes Tomasz Dybek wysłał list w tej sprawie do wiceministra Macieja Miłkowskiego.

Źródło: KIF

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także