Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Limity wystawiania recept. Minister zdrowia wprowadza zmiany

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 lipca 2023 08:45

Limity wystawiania recept. Minister zdrowia wprowadza zmiany - Obrazek nagłówka
fot. MZ
Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, ograniczające zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Z kolei z liczbowych limitów wystawiania recept wyłączone zostają recepty z refundacją.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia wystawieniu recepty na środki odurzające i psychotropowe musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta. Wyjątkiem jest kontynuacja leczenia po nie więcej, niż 3 miesiącach od wizyty u lekarza.

„Dodatkowo, po konsultacji z ekspertami zdecydowałem wyłączyć recepty refundowane z wprowadzonych limitów, są one bowiem pod stałą kontrolą Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci POZ nie mają problemu z dostępem do recept. Blisko 100 proc. przekraczających limity to pracownicy sklepów internetowych”, napisał na Twitterze Minister Zdrowia.

Tymczasem trwa zamieszanie wokół wspomnianych wcześniej limitów. Chodzi o funkcjonujące od 3 lipca ograniczenie liczby wystawianych w ciągu 10-godzinnej pracy lekarza do 300. Wątpliwości samorządu lekarskiego budzi tryb, w jakim ten limit został wprowadzony. W związku z tym Rzecznik Praw Lekarza, Monika Potocka, zwróciła się do dyrektora Centrum e-Zdrowia z prośbą o udostepnienie polecenia służbowego, na podstawie którego w systemie P1 zostało wdrożone takie ograniczenie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także