Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Niedrożne żyły można skleić

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 26 kwietnia 2016 09:16

Niedrożne żyły można skleić - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Ciekawy wynalazek doktorantki z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Renata Wawrzaszek wynalazła specjalny klej, dzięki któremu można skleić żyły.
Jest wytrzymały i elastyczny, nie rozwarstwia się i nie pęka – klej tkankowy wynaleziony przez doktorantkę Uniwersytetu Medycznego ma szansę na patent. Na razie zostanie pokazany w maju podczas BIOFORUM.
Pracę doktorską Renata Wawrzaszek obroni w czerwcu. Możliwe, że do tego czasu doktorantka z Zakładu Chirurgii Eksperymentalnej i Badania Biomateriałów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będzie już miała na swoim koncie pierwszy patent. Wynaleziony przez nią nowy rodzaj kleju tkankowego służy do zamykania niewydolnych naczyń układu żylnego. Wyróżnia się wytrzymałością oraz dobrą przyczepnością. A co ważne zachowuje odpowiednią elastyczność w środowisku biologicznym. Nie rozwarstwia się i nie pęka. Połączone nim struktury mogą się swobodnie odkształcać zgodnie z tym, jak naturalnie zachowują się w ciele. Klej przeszedł pomyślnie testy na zwierzętach.
Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego, po pozytywnej opinii Komisji do Spraw Zarządzania Prawami Własności Intelektualnej, zgłosiło pomysł Renaty Wawrzaszek w Urzędzie Patentowym RP. 

Źródło: UMW

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także