Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Farmaceuci nie będą występować w reklamach. Są poprawki w Kodeksie Etyki Aptekarza RP

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 lutego 2024 08:31

Farmaceuci nie będą występować w reklamach. Są poprawki w Kodeksie Etyki Aptekarza RP - Obrazek nagłówka
Fot. Tomasz Kobosz
Krajowy Zjazd Aptekarzy przyjął pod koniec stycznia nowelizację Kodeksu Etyki Aptekarza RP. Jak podaje serwis mgr.farm, zgodnie z nią farmaceuci będą mieć zakaz reklamowania asortymentu aptecznego. Nie będą mogli brać udziału również, ale też udziału w innych reklamach, które mogłyby naruszać godność zawodu. Nowelizacja obejmuje również działalność prowadzoną w mediach społecznościowych.

Zmiana przyjęta przez KZA rozwiązuje problem wynikający ze zbyt ogólnego ujęcia zakazu w Kodeksie Etyki Aptekarza RP w dotychczasowym kształcie. W efekcie aptekarze brali udział na przykład w reklamach suplementów diety. W znowelizowanym Kodeksie Etyki Farmaceuty RP pojawia się przepis, który wskazuje wprost, że zakazane jest reklamowanie przez farmaceutę produktów leczniczych, wyborów medycznych, suplementów diety, a także żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Podtrzymane zostały zapisy mówiące o tym, że farmaceuta nie może też uczestniczyć w żadnej innej reklamie, która mogłaby naruszać godność zawodu farmaceuty lub podważać zaufanie do tego zawodu.

Takie ujęcie obwarowań utrudni farmaceutom również działalność w mediach społecznościowych. Z jednej strony, wiele treści publikowanych przez influencerów aptecznych miało wymiar edukacyjny. Z drugiej, duża liczba odbiorców tych treści sprawiała, że takie osoby stawały się atrakcyjne również dla reklamodawców, którzy nawiązywali z nimi płatne współprace. Po zmianach, udział w reklamie poskutkuje wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.

Uchwała wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu jej w Biuletynie Infoormacji Publicznej Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także