Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zasady wystawiania bezpłatnych recept do zmiany. Chodzi o wizyty prywatne

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 listopada 2023 08:35

Zasady wystawiania bezpłatnych recept do zmiany. Chodzi o wizyty prywatne - Obrazek nagłówka
– Uprawnienia powinny być przypisane do pacjenta tak, aby recepty na darmowe leki dla pacjentów do 18 r.ż. i po 65 r.ż. mógł wystawiać każdy lekarz, niezależnie od miejsca pracy – uważa wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor. W obecnym stanie prawnym darmowych leków nie można wypisać w trakcie wizyty odbywającej się na zasadach komercyjnych.

Jak pisze w swoim oświadczeniu wiceprezes NIL, do Izby wpływają liczne wnioski z apelem o pilne zajęcie się problemem niesprawiedliwych ograniczeń uprawnień lekarzy w wystawianiu bezpłatnych recept dla uprawnionych pacjentów w wieku do 18 r.ż. oraz po ukończeniu 65 r.ż.

– Według obecnych przepisów takich recept nie mogą wystawiać lekarze, nawet specjaliści, którzy pracują w gabinetach lub jednostkach niemających umów z NFZ. W odpowiedzi, chcemy zapewnić, że nad rozwiązaniem tego problemu pracujemy intensywnie już od dłuższego czasu – zapewnia Klaudiusz Komor.

W ocenie samorządu lekarskiego taka sytuacja to niesprawiedliwość i niesłuszne ograniczenie nie tylko uprawnień lekarza, ale przede wszystkim praw pacjenta.

– Aktywnie bierzemy udział w ministerialnym zespole ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Eksperci będący w jego składzie, w tym przedstawiciele resortu zdrowia, obecnie zgodnie uważają, że te uprawnienia powinny być przypisane do pacjenta tak, aby recepty na darmowe leki dla pacjentów do 18 r.ż. i po 65 r.ż. mógł wystawiać każdy lekarz, niezależnie od miejsca pracy – dodaje wiceprezes NIL.

W ocenie samorządu lekarskiego pilne wprowadzenie tych zmian jest konieczne. Główną przeszkodą, na jaką zwracają uwagę, są obecne uwarunkowania prawne, związane z okresem powyborczym i procesem organizacji nowego parlamentu i rządu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także