Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Nowe kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów. Zostały już opublikowane programy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 października 2023 10:44

Nowe kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów. Zostały już opublikowane programy - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zostały opublikowane programy trzech kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów, zatwierdzone przez Ministra Zdrowia. Dotyczą one: szczepienia i badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 i grypie, ale też wykonywania wybranych badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii.

– Ustawa o zawodzie farmaceuty stworzyła możliwości prawne do świadczenia nowych usług przez farmaceutów. Zespoły ekspertów przygotowały programy trzech kursów kwalifikacyjnych. Poszerzają one zakres czynności farmaceuty o przeprowadzanie badań kwalifikacyjnych do szczepień oraz o wykonywanie niektórych badań diagnostycznych. Kursy kwalifikacyjne są nową formą kształcenia podyplomowego farmaceutów – podkreśla prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP.

Pierwszy kurs dotyczy wykonywania badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii. W trakcie szkolenia farmaceuta będzie mógł nauczyć się, jak dokonać pomiaru: ciśnienia krwi, tętna, pulsu, saturacji krwi, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie na potrzeby ustalenia BMI (ang. Body Mass Index) oraz WHR (ang. Waist-Hip Ratio, tj. stosunek obwodu talii do obwodu bioder).

Drugi z kursów dotyczy badania kwalifikacyjnego w celu ustalenia wskazań i przeciwskazań do szczepienia przeciw grypie oraz technik wykonywania szczepienia. Trzeci poświęcony będzie badaniu kwalifikacyjnemu w celu ustalenia wskazań i przeciwskazań do szczepienia przeciw COVID-19 oraz technice wykonywania szczepienia.

Zgodnie z rozporządzeniem, tylko farmaceuta posiadający co najmniej 12-miesięczny staż pracy w pełnym wymiarze w zawodzie farmaceuty, będzie mógł wnioskować o udział w kursach kwalifikacyjnych prowadzonych przez uczelnie, które prowadzą studia na kierunku farmacja, po uzyskaniu akredytacji udzielonej przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz CMKP.

Kurs kwalifikacyjny będzie realizowany w formie stacjonarnej oraz zdalnie. Każdy kurs kończy się egzaminem. Szczegółowy program kursów dostępny jest na stronie CMKP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także