Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Od dziś realizacja recept rocznych na zmienionych zasadach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 marca 2024 09:37

Od dziś realizacja recept rocznych na zmienionych zasadach - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Od dziś zmienia się sposób realizacji tzw. e-recept rocznych. Obliczenia ilości leku przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonuje system teleinformatyczny.

Zmiana w sposobie realizacji e-recept rocznych

Zgodnie z komunikatem Ministra Zdrowia w sprawie sposobu realizacji tzw. recept rocznych od 1 marca 2024 r., system informatyczny P1 powinien obliczać ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaką należy wydać pacjentowi w aptece, w zakresie zasad wskazanych w komunikacie MZ.

Wprowadzenie mechanizmu wpływać ma zarówno na osoby wystawiające e-recepty jak i dokonujące ich realizacji w aptece.

Wystawienie e-recepty

Wystawienie e-recepty będzie następowało w nowym schemacie, co wymaga odpowiedniego dostosowania oprogramowania gabinetowego. Zmiana ta jest niezbędna do prawidłowego działania mechanizmu wyliczania ilości produktu do wydania, gdyż wymaga on, by osoba wystawiająca e-receptę precyzyjniej zapisała informacje o schematach dawkowania oraz wskazała okres stosowania.

W okresie przejściowym (tj. do 31 marca 2024 r.) będzie możliwe wystawianie e-recept w dwóch schematach (dotychczasowym oraz nowym), natomiast 1 kwietnia 2024 r. planowane jest uruchomienie w systemie informatycznym reguł odrzucających próby zapisu e-recepty wystawionej według dotychczasowego schematu dawkowania. Oznacza to również, że do 1 kwietnia 2024 r. oprogramowanie gabinetowe powinno zostać dostosowane do nowych rozwiązań.

Realizacja e-recepty

Osoba realizująca e-receptę będzie mogła wykorzystać informacje udostępniane przez system informatyczny w zakresie ilości produktu do wydania, ilości produktu dotychczas wydanego, ilości produktu możliwej obecnie do realizacji oraz dacie możliwej realizacji.

Podkreślić należy, że system informatyczny będzie wskazywał ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego do wydania pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. Zaś w przypadku e-recept wystawionych wg dotychczasowego schematu wyliczenia wykonuje osoba realizująca e-receptę zgodnie z zasadami wskazanymi w komunikacie Ministra Zdrowia. Liczba takich przypadków będzie jednak sukcesywnie malała, gdyż od 1 kwietnia 2024 r. planowane jest wdrożenie reguł blokujących możliwość wystawienia e-recepty w dotychczasowym schemacie.

Mechanizm automatycznego wyliczania ilości produktu przez system informatyczny nie będzie miał zastosowania dla leku recepturowego, produktu przeznaczonego do stosowania na okres nie przekraczający 120 dni, importu docelowego, e-recept farmaceutycznych oraz produktów o złożonej strukturze opakowań. W pierwszym okresie nie będzie również dokonywał ww. wyliczeń dla wyrobów medycznych oraz jednostek międzynarodowych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że dla ww. wyjątków będzie istniała możliwość wystawienia e-recepty z użyciem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach.

Informacje o charakterze technicznym i zmianach dla dostawców oprogramowania są udostępniane przez Centrum e-Zdrowia.

Źródło: e-zdrowie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także