Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pacjenci z chorobami przewlekłymi bez recept rocznych

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 4 lipca 2023 08:59

Pacjenci z chorobami przewlekłymi bez recept rocznych - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Do Sejmu trafił projekt „ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych”. Specjaliści medycyny rodzinnej są zaniepokojeni zapisami dotyczącymi wypisywania przez lekarzy recept. Przepisy były bardzo korzystne dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy muszą na stałe przyjmować leki.

To stabilni pacjenci m.in. z nadciśnieniem, problemami neurologicznymi i z chorobami tarczycy. Lekarz mógł im wypisać receptę roczną. Co oznaczało, że raz w roku wystarczyło zgłosić się do lekarza po przedłużenie recepty. W blisko 80 proc. przychodni POZ były wystawiane takie recepty. W 2022 pacjenci zrealizowali ich blisko 20 mln.

– Mówimy tutaj o pacjentach zdyscyplinowanych z chorobami przewlekłymi, ale stabilnymi, kontrolowanymi i monitorowanymi. Tacy pacjenci, nie muszą przychodzić do nas częściej po recepty, chyba że dzieje się coś niepokojącego. Po co to zmieniać? – dziwi się Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Tymczasem nowy zapis w ustawie zmusza pacjenta do częstszych wizyt u lekarza POZ i zajmowania miejsca innym chorym, którzy potrzebują skorzystać z porady lekarskiej. To dotyczy także specjalistów, do których i tak są często wielomiesięczne kolejki. W nowym projekcie lekarz będzie mógł wypisać recepty na łącznie 180 dni, ale na wielu receptach – czyli pacjent dostanie więcej kodów recept, co skomplikuje radzenie sobie, szczególnie mniej sprawnym pacjentom i będzie z pewnością przyczyną wydłużenia się także kolejek w aptekach.

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także