Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Polacy szkolą służby ratunkowe w Tanzanii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 grudnia 2022 11:30

Polacy szkolą służby ratunkowe w Tanzanii - Obrazek nagłówka
Źródło: inf pras PCPM
60 instruktorów, 120 członków służb ratunkowych i tysiąc pracowników medycznych, zostanie przeszkolonych przez Fundację PCPM w Tanzanii. To nowy flagowy projekt, który poza szkoleniami zapewni też szereg wyposażenia szkoleniowego i medycznego. Dzięki tym działaniom za dwa lata znacznie poprawi się bezpieczeństwo w regionie największej aglomeracji Tanzanii - Dar es Salaam.

Nowy projekt skupia się na wsparciu sektora medycyny ratunkowej w regionie Dar es Salaam - największego miasta Tanzanii. Fundacja PCPM doposaży sprzętem system ratownictwa medycznego, ale przede wszystkim przeprowadzi liczne szkolenia, które znacznie poprawią jakość działań ratowników.

Do końca 2022 roku PCPM kupi zestaw manekinów i pomocy szkoleniowych do prowadzenia nauczania medyków z zakresu medycyny ratunkowej dla centrum szkoleniowego zlokalizowanego przy szpitalu Aga Khan w Dar es Salaam. Przeprowadzone będą szkolenia dla instruktorów medycznych z podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS – Basic Life Support) oraz pierwszej pomocy pourazowej (PTC – Primary Trauma Care).

Według najnowszych danych WHO co roku w wypadkach drogowych w Tanzanii ginie 18 054, co odpowiada za 6,12% wszystkich zgonów. Współczynnik zgonów wynosi blisko 50 osób na 100 000 ludności, co plasuje Tanzanię na 10. miejscu na świecie. Dlatego już 28 listopada rozpoczęły się szkolenia z pierwszej pomocy dla świadków wydarzeń. Trójka instruktorów - strażaków z Kenii, których wcześniej PCPM przygotowała do prowadzenia takich szkoleń, wraz z dwoma instruktorami ze szpitala Aga Khan przeprowadzili trzy szkolenia z pierwszej pomocy dla świadków wypadków drogowych.

Szkolenia adresowane są do strażaków, skautów oraz ratowników medycznych. Ci funkcjonariusze są często jako pierwsi na miejscu zdarzenia i od nich zależy przeżycie ofiar wypadków. Szkolenie odbyło się w centrum szkoleniowym przy szpitalu Aga Khan. Łącznie do 30 listopada Fundacja PCPM przeszkoliła 60 osób.

- Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej łączy dwie wyjątkowe możliwości. Z jednej strony jesteśmy największą organizacją pozarządową w Polsce zajmującą się pomocą rozwojową - specjalizujemy się we wsparciu potencjału służb ratunkowych w Afryce Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Z drugiej strony PCPM zarządza jednym z 32 w świecie i jedynym w Polsce Medycznym Zespołem Ratunkowym (EMT), certyfikowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). EMT PCPM jest również częścią Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Łącząc te dwie możliwości, możemy pracować ręka w rękę z personelem medycznym Tanzanii i osobami udzielające pierwszej pomocy, poprawiając jakość opieki w dziedzinie medycyny ratunkowej - mówi dr Wojciech Wilk, prezes fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), podczas konferencji inaugurującej projekt.

Na uroczystości przemawiał również Ambasador RP Krzysztof Buzalski, dr Erasto Sylvanus - koordynator ds. medycyny ratunkowej z Ministerstwa Zdrowia Tanzanii, dr Sisawo Konteh – dyrektor generalny Aga Khan Heath Services Tanzania oraz, dr Sherin Kassamali, ordynatorka oddziału ratunkowego w szpitalu Aga Khan w Dar es Salaam. Podkreślała ona, jak ważne są szkolenia przeprowadzane przez PCPM i jak ogromne znaczenie ma pomoc niesiona przez ratownika medycznego.

- Projekt przewiduje przeszkolenie ponad 120 członków służb ratunkowych, którzy często jako pierwsi są na miejscu zdarzenia. Tysiąc pracowników służby zdrowia w zakresie zapewniania wysokiej jakości opieki medycznej w nagłych wypadkach. 60 przyszłych instruktorów, których szkolenia już się rozpoczęły - mówiła podczas konferencji dr Sherin Kassamali.

5 grudnia dwójka instruktorów PCPM (strażak z Kenii i ratowniczka medyczna z Polski), wraz z instruktorami tanzańskimi poprowadzą 4-dniowe szkolenie dla instruktorów z pierwszej pomocy pourazowej (Primary Trauma Care). Weźmie w nim udział 20 medyków, którzy dzięki szkoleniu zdobędą uprawnienia do prowadzenia kursu z pierwszej pomocy pourazowej (Primary Trauma Care) w przyszłości i w ramach naszego projektu w kolejnych 2 latach będą takie szkolenia prowadzili już samodzielnie.

- Takie szkolenia są bardzo ważne, bo pozwala to na przekazanie i pozostawienie wiedzy w regionie, w którym działamy. Dzięki temu po zakończonym projekcie w Tanzanii będzie kilkudziesięciu instruktorów i przeszkolonych medyków, którzy zdobytą wiedzę dzięki Fundacji PCPM będą mogli przekazać dalej - powiedziała koordynatorka projektu PCPM w Tanzanii Aleksandra Mizerska. Jak dodała – przenosimy zdobyte doświadczenie w Kenii do sąsiedniej Tanzanii. W Kenii od kilku lat rozwijamy umiejętności strażaków z zakresu pierwszej pomocy, ratownictwa powypadkowego, ratownictwa linowego no i oczywiście gaszenia pożarów.

Zgodnie z tą myślą 12 grudnia ekspert PCPM (ratownik) poprowadzi, wraz z lokalną instruktorką ze szpitala Aga Khan, certyfikowane szkolenie ToT BLS. ToT (Training of Trainers) polega na tym, że nowy uczestnik szkoleń obserwuje, jak doświadczony trener naucza i wykonuje ćwiczenia. W dalszej części ćwiczy on szkolenie innych. BLS (Basic Life Support) to szereg czynności, które bez użycia sprzętu medycznego pozwalają podtrzymać życie poszkodowanego. Główną częścią jest utrzymywanie drożności dróg oddechowych oraz podtrzymywanie oddychania i krążenia.

W szkoleniach przygotowanych przez PCPM weźmie udział 10 medyków (z placówek Aga Khan i placówek rządowych biorących udział w projekcie), którzy dzięki szkoleniu zdobędą uprawnienia do prowadzenia kursu BLS w przyszłości i w ramach naszego projektu w kolejnych 2 latach będą takie szkolenia prowadzili już samodzielnie. Co ważne, szkolenie będzie certyfikowane przez AHA (American Heart Association). Jest to organizacja non-profit z USA, która wspiera szereg przedsięwzięć związanych z badaniami układu krążenia, opieki kardiologicznej i wiele innych inicjatyw.

Projekt w Tanzanii potrwa aż do grudnia 2024 roku. Podczas szkoleń będzie wykorzystany sprzęt medyczny zakupiony w ramach projektu Polska Pomoc, który jest finansowany ze środków rozwojowych MSZ RP w wysokości 4 923 722 zł.

inf pras

Tematy

Afryka / Tanzania / PCPM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także