Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze nie kryją zdziwienia: Kolejna uczelnia bez akredytacji zamierza rekrutować na kierunek lekarski

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 22 marca 2024 09:16

Lekarze nie kryją zdziwienia: Kolejna uczelnia bez akredytacji zamierza rekrutować na kierunek lekarski - Obrazek nagłówka
W związku doniesieniami medialnymi o planach Akademii Tarnowskiej na otwarcie kierunku lekarskiego mimo negatywnej opinii PKA Porozumienie Rezydentów OZZL kieruje do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka list.

Publikujemy treść listu:

W dniu 20.03.2024 pojawiły się niepokojące dla środowiska lekarskiego informacje medialne. Jak poinformowało Radio Kraków, Akademia Tarnowska zadeklarowała, że rozpocznie rekrutację na kierunek lekarski mimo negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia twierdzi również, że nie będzie poddana audytowi. Zdaje się to stać w sprzeczności z zapewnieniami Ministra Nauki z dnia 4.01.2024: "Na pewno zweryfikujemy wszystkie decyzje, które wydawali poprzedni ministrowie, mimo negatywnych opinii Ministerstwa Zdrowia i mimo negatywnych opinii PKA." oraz z dnia 18.01.2024 "W lutym wystąpimy o skontrolowanie tych wszystkich wydziałów kierunków lekarskich. Być może będzie jeszcze ekstra kontrola ze strony samego ministerstwa. (...) Ja sobie nie wyobrażam, żeby przy negatywnej decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej jakikolwiek minister nauki mógł podpisywać pozytywną decyzję.". Z uwagi na duży niepokój w środowisku lekarskim kierujemy do Pana uprzejme zapytanie o plany wobec trzech kierunków, które nie mają pozytywnej opinii PKA, a uzyskały zgodę na prowadzenie studiów lekarskich, są to:

  • Akademia Tarnowska - Uchwała nr 253/2023 

  • Politechnika Bydgoska im Jana i Jędrzeja Śniadeckich nr - Uchwała 934/2023 

  • Olsztyńska Szkoła Wyższa w Olsztynie, filia w Cieszynie - Uchwała nr 721/2023 

  • W związku z tym, zwracamy się z pytaniami: 

  • Czy ww. kierunki będą uwzględnione w audycie? 

  • Czy zgoda na prowadzenie tych kierunków zostanie wycofana? 

  • Czy możliwym jest, że w przyszłym roku akademickim kształcić studentów medycyny będą 
kierunki z negatywną opinią PKA?

Źródło: Porozumienie Rezydentów OZZL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także