Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prezes NIL: Uderzając w bezpieczeństwo lekarza uderza się w bezpieczeństwo pacjenta

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2023 12:46

Prezes NIL: Uderzając w bezpieczeństwo lekarza uderza się w bezpieczeństwo pacjenta - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Wciąż nierozwiązana pozostaje sprawa obciążeń finansowych związanych z tzw. nienależną refundacją preparatów mlekozastępczych przepisywanych niemowlętom – przypomina Naczelna Izba Lekarska. Rezygnacja z tych kar była Jednym z postulatów w ramach „siódemki NIL”.

– Ta sprawa wymaga załatwienia. Niestety Ministerstwo Zdrowia nie podjęło się tego zadania. Problem ten powinien zostać rozwiązany nie tylko poprzez analizę wskazań medycznych i rezygnację z kar w każdym przypadku, gdzie dobro pacjenta było czynnikiem nadrzędnym, ale również poprzez zniesienie obowiązku określania refundacji przez lekarzy na recepcie. Lekarz powinien leczyć, a nie refundować. Lekarz powinien na pierwszym miejscu stawiać interes pacjenta, a organy państwa nie powinny tego utrudniać czy zniechęcać lekarza do leczenia – przekonuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Szef samorządu lekarskiego podkreśla, że uderzając w bezpieczeństwo lekarza uderza się w bezpieczeństwo pacjenta i samorząd nadal będzie zabiegać o zniesienie nałożonych kar oraz obowiązku określania poziomu refundacji na receptach. Dotyczy to również pozostałych postulatów, które – jak zaznacza prezes NRL – są wciąż aktualne i ważne dla środowiska lekarskiego.

– Analizując stan realizacji „siódemki NIL”, widzimy, że zaledwie jeden punkt został zrealizowany w całości. Większości naszych postulatów – częściowo bądź wcale – nie spełniono. Kadencja Pani Minister Sójki zbliża się do końca, natomiast my, niezależnie od tego, kto obejmie urząd Ministra Zdrowia, nie ustaniemy w działaniach, żeby nie tylko „siódemka NIL”, ale wszystkie postulaty, które dzisiaj wymagają urzeczywistnienia, jak reforma kształcenia medycznego, wprowadzenie systemu no-fault, doczekały się szybkiego wdrożenia – zapewnia prezes Jankowski.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także