Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Prof. Agnieszka Neumann-Podczaska o nowej roli farmaceuty

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 października 2022 09:14

Prof. Agnieszka Neumann-Podczaska o nowej roli farmaceuty - Obrazek nagłówka
Fot. Tomasz Kobosz
O tym jaka powinna być rola aptek i farmaceutów we współczesnym systemie ochrony zdrowia rozmawiamy z prof. Agnieszką Neumann-Podczaską, koordynator ministerialnego pilotażu przeglądów lekowych.

Apteki przestały być już miejscem, gdzie tylko wydaje się leki. - Mamy do czynienia z ogromną zmianą paradygmatu zawodu farmaceuty - mówi prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator ministerialnego pilotażu przeglądów lekowych. Farmaceuta powinien wyjść z roli wykonawczej i stać się ekspertem od bardzo trudnych pacjentów z wielolekowością, który analizuje trudne sytuacje i staje do dialogu z pacjentem i lekarzem, wypracowuje nową jakość opieki.

Aktualnie prowadzony jest program pilotażowy przeglądów lekowych. Na koncie jest już ponad 500 przeanalizowanych pacjentów, wobec których wdrożono rekomendacje. To pilotaż nowego świadczenia zdrowotnego, które będzie integralną częścią systemu opieki zdrowotnej.

Opieka farmaceutyczna będzie ogromnym wsparciem dla POZ. Lekarz zyskuje bowiem dodatkowego eksperta dla tych pacjentów, dla których jest mało czasu i którzy stosują wiele leków samodzielnie. To oszczędność kosztów dla pacjenta i systemu, ale przede wszystkim wykorzystanie potencjału farmaceutów

Jak zapewnia prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, farmaceuci są świetnie przygotowani merytorycznie do nowej roli. To czego brakuje, to przygotowanie praktyczne. - Mając ogromną wiedzę, powinni zostać skonfrontowani z nową rzeczywistością, która wyprzedziła standardy dotychczasowej edukacji. A zatem kursy kwalifikacyjne, które zestawią farmaceutę z pacjentem i lekarzem. Całą wiedzę mają ze studiów. To eksperci od leczenia - podsumowuje prof. Neumann-Podczaska.

Zobacz także