Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Trybunał Konstytucyjny nie sprawdzi, czy lekarz musi mieć kasę fiskalną. Dlaczego?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 20 marca 2015 11:30

Trybunał Konstytucyjny nie sprawdzi, czy lekarz musi mieć kasę fiskalną. Dlaczego? - Obrazek nagłówka
FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
Trybunał Konstytucyjny odmówił zbadania zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących paragonów fiskalnych - informuje Naczelna Rada Lekarska.
[caption id="attachment_523" align="alignnone" width="620"]FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA[/caption]

Trybunał Konstytucyjny odmówił zbadania zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących paragonów fiskalnych - informuje Naczelna Rada Lekarska.

Naczelna Rada Lekarska w marcu 2014 r. złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie zgodności  z Konstytucją przepisów dotyczących obowiązku posiadania kas fiskalnych. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych zostali objęci wszyscy lekarze i lekarze dentyści, którzy świadczą usługi indywidualne na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych, bez względu na posiadany status.

Jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sprawą się nie zajmie. Dlaczego? "W uzasadnieniu swojego stanowiska Trybunał Konstytucyjny wskazał, że kwestionowany przez Naczelną Radę Lekarską przepis rozporządzenia nakazujący, aby paragon wskazywał nazwę towaru czy usługi pozwalającą na jednoznaczną identyfikację, doczekał się na razie tylko jednej interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów, w dodatku – jak stwierdził Trybunał – interpretacja ta nie jest wiążąca dla sądów administracyjnych. Trybunał wskazał, że oceniając konstytucyjność normy prawnej Trybunał uwzględnia jej interpretacje tylko wtedy, gdy jest ona ustalona w sposób stały, powszechny i jednolity, a takiego waloru nie ma interpretacja przepisu dokonana przez Ministra Finansów.
Trybunał Konstytucyjny oparł swoje rozstrzygnięcie ponadto na stwierdzeniu, że możliwość powiązania danych osoby pacjenta korzystającego ze świadczenia zdrowotnego z danymi wydrukowanymi na paragonie fiskalnym przy wyborze przez pacjenta płatności kartą płatniczą oraz przy żądaniu przez pacjenta wskazania numeru NIP na paragonie jest wyborem pacjenta i wymaga co najwyżej uprzedzenia go o konsekwencjach takiego wyboru, nie ma natomiast – zdaniem Trybunału Konstytucyjnego - bezpośredniego związku z zaskarżonym przepisem rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących" - poinformowała Naczelna Rada Lekarska.

Źródło: NRL

Przeczytaj również: Kasy fiskalne dla lekarzy

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także