Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zero miejsc na uczelniach bez pozytywnej opinii PKA

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 28 maja 2024 07:37

Zero miejsc na uczelniach bez pozytywnej opinii PKA - Obrazek nagłówka
W poniedziałek na stronie RCL opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Zgodnie z zapowiedziami, jakie padły publicznie w ostatnich dniach, resort przewiduje zero miejsc w uczelniach, które uruchomiły kierunki lekarskie bez pozytywnej opinii PKA. Termin konsultacji upływa 14 czerwca.

W projekcie Ministerstwo Zdrowia wylicza kierunki z zerowym limitem miejsc. Są to m.in.:

Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Wrocławska, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz filia w Bielsku Białej ŚUM.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że decyzja jest związana z troską o wysoką jakość kształcenia i jednocześnie informuje w ocenie skutków regulacji, że rozporządzenie będzie mogło zostać znowelizowane, jeśli uczelnie uzyskają pozytywną opinię PKA. Czy jest na to szansa? Teoretycznie – tak. Choćby dlatego, że – takie obawy formułują zarówno przedstawiciele samorządu lekarskiego, jak i Porozumienia Rezydentów OZZL – na Polską Komisję Akredytacyjną mogą być wywierane naciski, by jednak „przymknąć oko” na przynajmniej niektóre niedociągnięcia. Raport z ostatecznymi wynikami kontroli w formie oceny pojawi się najprawdopodobniej w sierpniu, więc jeśli którymś uczelniom uda się przejść ten test pozytywnie, ewentualna nowelizacja rozporządzenia pozwoli im wziąć udział w naborze – choć trudno w tej chwili rozstrzygać, ilu znajdą chętnych po tak dużych zawirowaniach.

Na tę chwilę projektowany limit przyjęć ogółem wynosi 9636 miejsc, w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i cudzoziemców wynosi 6228 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim 1569 miejsc (warto zauważyć wycofanie się UJ CM z prowadzenia tych studiów, projekt potwierdza wcześniejszą zapowiedź uczelni) oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski - 1839 miejsc).

Na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit przyjęć wynosi 1366 miejsc, w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i cudzoziemców wynosi 822 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim - 256 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski - 288 miejsc.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także