Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ceramidy – najskuteczniejszy ratunek dla zniszczonych włosów

MedExpress Team

Magdalena Biegańska

Opublikowano 30 września 2022 08:56

Ceramidy – najskuteczniejszy ratunek dla zniszczonych włosów - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Poszukując idealnego sposobu na regenerację włosów, często zapominamy, że najlepsze bywają patenty sprawdzone od lat. Kosmetyki, które zawierają składniki aktywne o udowodnionym od dawna działaniu, dające trwały efekt, zawarte w unowocześnionych formułach wciąż nie mają równych sobie.

Ceramidy podobnie jak keratyna są podstawowym budulcem włosów, ale odgrywają zupełnie inną rolę. Keratyna jest podstawowym białkiem produkowanym przez keratynocyty, substancją włóknistą, nierozpuszczalną w wodzie. Natomiast ceramidy to lipidy, substancje tłuszczowe zawierające NNKT, które spajają przestrzenie międzykomórkowe i pełnią w nich rolę „cementu”. Ich głównym zadaniem jest tworzenie na powierzchni komórek bardzo wytrzymałej błony odpornej na działanie różnych substancji. To właśnie dzięki odpowiedniej ilości ceramidów w łodydze włosy są nawilżone, lśniące i sprężyste. Niestety z wiekiem, zwykle po czterdziestce, ich ilość znacząco spada, powodując, że włosy nie mają już tak solidnej ochrony, jak we wczesnej młodości i w konsekwencji pogarsza się ich wygląd.

Nie tylko wiek powoduje obniżenie poziomu ceramidów we włosach i powstania w związku z tym widocznych zmian w ich kondycji. Przyczyn jest znacznie więcej. To przede wszystkim agresywna pielęgnacja kosmetykami zawierającymi silne detergenty, stres, zaburzenia pracy gruczołów łojowych skóry głowy. Prawdziwym pogromcą ceramidów jest koloryzacja i dekoloryzacja włosów, suszenie gorącym powietrzem i układanie rozgrzaną prostownicą. Równie groźne jest promieniowanie UV i trudne warunki atmosferyczne, jakim poddawane są włosy. Ceramidy źle znoszą działanie SLS i SLES, które są składnikami zarówno w szamponów jak i płynów i żeli pod prysznic, którymi można myć również włosy.

Od właściwej ilości ceramidów zależy prawidłowe funkcjonowanie i wygląd włosów. To one tworzą odpowiednią barierę hydrolipidową na całej długości i chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Przede wszystkim zapobiegają utracie wilgoci, zapewniając trwałe nawilżenie. Sklasyfikowano kilka rodzajów ceramidów i opisano przy pomocy cyfr arabskich: 1,2,3,4,5,6I,6II. Na włosy najskuteczniej działa ceramid typu 1, albowiem najlepiej wypełnia łuskę włosa. Dzięki współczesnym technologiom ten składnik można pozyskać z trzech źródeł. Do produkcji kosmetyków stosuje się ceramidy pochodzenia roślinnego, tzw. fitoceramidy, zwierzęcego, ale także syntetyczne, zwane pseudoceramidami choć ich budowa jest bardzo zbliżona do tych naturalnie występujących w skórze i we włosach.

Kiedy dochodzi do ubytku ceramidów we włosach stają się one matowe, kruche, łamliwe i trudne do ułożenia. Mają rozdwajające się końcówki, zaczynają się elektryzować a nawet nadmiernie wypadać. Często zdarza się to na początku jesieni, kiedy okazuje się, że włosy są zmęczone letnim działaniem słońca. Wtedy warto sięgnąć po kosmetyki i kuracje z ceramidami. Stosunkowo szybko włosy staną się wygładzone i nawilżone a przez to nabiorą blasku i sprężystości. Wszystko dzięki uszczelnieniu rogowych płytek, co sprawi, że łuski zaczną lepiej przylegać do łodygi włosa. W ten właśnie sposób powstanie warstwa ochronna, która zabezpieczy przed nadmierną utratą wody. Ceramidy mają zdolność głębokiego wnikania w strukturę włosów i gromadząc się w nich, uzupełniają ubytki powstałe na skutek działania różnych czynników zewnętrznych. Z powodu tych zalet zaleca się stosowanie kosmetyków z ceramidami do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Uzupełnienie poziomu ceramidów we włosach wymaga cierpliwości, a przede wszystkim kompleksowej i regularnej pielęgnacji. Najlepiej stosować szampon, odżywkę i maskę zawierające ten składnik oraz serum do przesuszonych końcówek. Szampony i odżywki z ceramidami mają niskie pH, dzięki czemu skutecznie zamykają łuski. Na doborze właściwego szamponu skorzysta także skóra głowy, która potrzebuje ceramidów do prawidłowego funkcjonowania i nawilżenia. Jej zdrowa kondycja zapobiega wypadaniu włosów i reguluje pracę gruczołów łojowych. Można także skorzystać z naturalnych produktów, które wspomagają ceramidową pielęgnację włosów. Są to oleje z nasion konopi, kiełków pszenicy, z orzechów włoskich czy też olej z opuncji figowej. Olejowanie włosów tymi produktami przed myciem lub stosowanie ich jedynie na końcówki po wysuszeniu przynosi dobre rezultaty.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.