Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Fakty i mity o zębach. Sprawdź, co naprawdę szkodzi twoim zębom

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 6 września 2014 07:00

Fakty i mity o zębach. Sprawdź, co naprawdę szkodzi twoim zębom - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Czy cola rozpuszcza zęby? Czy można zarazić się próchnicą w czasie pocałunku? Czy mleko dobrze wpływa na zęby? Poznaj odpowiedzi.
[caption id="attachment_38672" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/FPM Fot. Thinkstock/FPM[/caption]

Czy cola rozpuszcza zęby? Czy można zarazić się próchnicą w czasie pocałunku? Czy mleko dobrze wpływa na zęby? Poznaj odpowiedzi.

Wątpliwości rozwiewa dr Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii” z warszawskiej kliniki Prima-Dent.

  • Cola rozpuszcza zęby -MIT

Picie coli nie doprowadzi do rozpuszczenia zębów, jednak zawarte w niej kwasy (podobnie jak w sokach owocowych) powodują erozję szkliwa. By jej nie pogłębić, nie wolno myć zębów bezpośrednio po wypiciu napoju. Bezpieczniej jest odczekać 30 minut. Natomiast w celu ograniczenia działania kwasów na szkliwo należy pić colę i soki przez słomkę.

Próchnica jest chorobą zakaźną - FAKT

Próchnicą można zarazić się np. poprzez pocałunek, dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej partnera. Należy również leczyć zęby mleczne u dzieci, by choroba nie przeniosła się na stałe uzębienie. Nie wolno natomiast nigdy brać smoczka dziecka do buzi, by nie zarazić malucha własną próchnicą, której często jest się nieświadomym.

  • Próchnicę zawsze widać – MIT

Gdy próchnica jest widoczna, oznacza to bardzo zaawansowany problem. Choroba w początkowym stadium rozwija się zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach i drąży w głąb zęba.

  • Spożywanie produktów mlecznych dobrze wpływa na zęby – FAKT

Mleko, jogurty, kefiry zawierają wapń, białko i witaminę D, które wzmacniają zęby.

  • Nić dentystyczna czyści lepiej niż szczoteczka – FAKT

Prawidłowo używana nić dentystyczna usuwa 90% osadu w niedostępnych dla szczoteczki przestrzeniach między zębami, w których najczęściej dochodzi do rozwoju próchnicy. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze szczoteczki na rzecz nici – oba narzędzia uzupełniają się w dbaniu u higienę jamy ustnej.

  • Okazjonalne opuszczenie wieczornego lub porannego szczotkowania nie wpływa na stan zębów– MIT

Po jedzeniu na zębach gromadzi się płytka nazębna, która składa się ze śliny, bakterii i mikroskopijnych fragmentów pokarmu. Kwasy z niej pochodzące trawią szkliwo, umożliwiając próchnicy zaatakowanie zęba. Po upływie 12 godzin płytka twardnieje i staje się nieusuwalna za pomocą szczoteczki. Stopniowo zmienia się w kamień nazębny, który uszkadza przyzębie i jest jedną z przyczyn próchnicy. Z tego powodu trzeba myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeżeli doszło do odłożenia się kamienia nazębnego, należy usunąć go u stomatologa.

  • Niektóre wizyty dentystyczne muszą być bolesne – MIT

Dzięki rozwojowi stomatologii oraz powszechnemu stosowaniu znieczuleń każdy zabieg dentystyczny można przeprowadzić bezboleśnie.

  • Próchnica jest przyczyną wielu groźnych chorób – FAKT

Polacy nie znają skutków zaniedbania jamy ustnej – wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii „Lekcja stomatologii” . Wśród konsekwencji wynikających z nieleczonej próchnicy zaledwie 7% Polaków wskazało  cukrzycę i miażdżycę, 11% nowotwory i nadciśnienie, 12% sepsę,  a co czwarty stany zapalne uszu, oczu, zatok, choroby przewodu pokarmowego, zapalenie kości oraz serca. Tymczasem ząb, który wymaga leczenia kanałowego, jest otwartą raną, przez którą występuje ciągły posiew bakterii do krwi, co może stać się nawet przyczyną sepsy.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Karetka nie przyjedzie na każde wezwanie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.