Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jaki kolagen spowalnia starzenie skóry?

MedExpress Team

Irena Piekarska

Opublikowano 30 sierpnia 2022 14:11

Jaki kolagen spowalnia starzenie skóry? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Procesu starzenia nie można całkowicie powstrzymać. Na utratę jędrności, elastyczności i blasku skóry wpływa wiele czynników a jednym z najważniejszych jest naturalny spadek produkcji kolagenu w organizmie. Jego poziom można jednak podtrzymać i opóźnić pojawienie się zmarszczek.

Kolagen to jedna z najważniejszych substancji budujących organizm człowieka. Jest białkiem występującym praktycznie we wszystkich tkankach i podstawowym składnikiem przestrzeni międzykomórkowych. Tworzy włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność, jędrność i tężyznę skóry. Za produkcję kolagenu, który stanowi 30% wszystkich białek w organizmie odpowiedzialne są fibroblasty.

Niestety synteza kolagenu zmniejsza się stosunkowo wcześniej, bo już po 26 roku życia, by niemal całkowicie zaniknąć w okolicach 60 roku życia. Z całą pewnością czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza, używki i niewłaściwa dieta przyspieszają ten proces. Niewystarczająca ilość tego białka wpływa na kondycję całego organizmu, w tym na stan skóry, włosów i paznokci. Widocznie pogarsza się jej napięcie, pojawiają się zmarszczki, zmienia koloryt naskórka, pojawia się szorstkość i suchość. Najszybciej zmiany te zauważalne są na twarzy, ale tak naprawdę z czasem są one widoczne na całym ciele. Do tej pory opisano 29 typów białek kolagenowych, których cząsteczki mają zdolność przyczepiania cząsteczek wody, ale różnią się one strukturą i pełnioną w organizmie funkcją. Jeśli chodzi o skórę to najważniejszy dla jej dobrostanu jest kolagen typu1, który jest składnikiem budulcowym skóry i stanowi aż 90% białek kolagenowych oraz kolagen typu3, przyspieszający procesy zabliźniania ran.

Poziom kolagenu w skórze zależy nie tylko od wieku ale także od diety. Po pierwsze aby pobudzić syntezę kolagenu warto spożywać warzywa i owoce bogate w witaminę E i C, która zwiększa naturalne wytwarzanie kolagenu i ujędrnia skórę. W metabolizmie kolagenu znaczną rolę odgrywa też witamina A i cynk. Duże znaczenie dla zachowania cennych witamin ma sposób przygotowania potraw, czyli zamiast smażenia, pieczenia lub grillowania lepiej wybrać gotowanie na parze lub spożywanie warzyw i owoców na surowo. Dla podtrzymania produkcji kolagenu ważny jest koenzym Q10. Cennym źródłem są galaretki mięsne i owocowe, podroby, golonki, wywary z kości i skóry (również z ryb morskich), chrząstki i żelatyna spożywcza. Aby zapobiec szybszemu wyczerpywaniu się zapasów kolagenu, należy ograniczyć spożycie rafinowanego cukru, który wpływa na szybsze starzenia się organizmu. Spożywanie go w zbyt dużej ilości przyspiesza proces glikacji w wyniku którego cząsteczka cukru (glukozy) wchodzi do krwiobiegu i wiąże się z kolagenem, usztywniając jego włókna i tworząc tzw. końcowe produkty zaawansowanej glikacji, Bardzo ważne jest też odpowiednie nawilżanie organizmu i wypijanie co najmniej 1,5 litra wody.

Kolagen służący poprawie stanu skóry stosuje się w trzech typach produktów: kosmetykach pielęgnacyjnych, preparatach stosowanych w medycynie estetycznej w formie injekcji oraz w suplementach diety. Stosowany w kosmetykach nie jest wchłaniany przez skórę. Jego cząsteczka jest zbyt duża by przeniknąć w głąb naskórka. Mimo to ma wiele zalet korzystnych dla cery. Tworzy na skórze film hydrofilowy, dzięki czemu chroni ją przed utratą wody. W ten sposób wspomaga nawilżenie, pomaga zachować jędrność i gładkość oraz reguluje wydzielanie sebum. Kolagen w kosmetykach pomaga również wyrównać koloryt skóry oraz przywraca jej blask. Poleca się go do pielęgnacji skóry atopowej i trądzikowej a także do leczenia blizn i rozstępów. Roztwór czystego kolagenu nigdy nie będzie tak skuteczny jak preparaty, w których jest on jednym ze składników, najlepiej łączyć go z substancjami wnikającymi do skóry. To wzmacnia jego działanie.

Ze względu na to, że kolagen nie ma zdolności wnikania w skórę znacznie bardziej skuteczny staje się jako preparat podawany w formie mezoterapii lub w innych technikach medycyny estetycznej. Jest wykorzystywany w różnego rodzaju wypełniaczach, kompresach, a także do produkcji nici chirurgicznych i tych stosowanych w medycynie estetycznej, gąbek stosowanych w leczeniu ran oraz oparzeń,. Jest nośnikiem dla innych substancji podawanych podskórnie. Głównym zadaniem kolagenu w preparatach medycznych jest nawilżenie skóry i dostarczenie jej potrzebnych witamin oraz minerałów oraz pobudzenie produkcji naturalnego kolagenu. Dzięki temu skóra odzyskuje jędrność i napięcie a zmarszczki ulegają spłyceniu. Medycyna estetyczna wykorzystuje kolagen również jako wypełniacz poprawiający owal twarzy i kształt policzków oraz jako uzupełnienie zanikających z wiekiem tkanek. Rezultaty nie są trwałe, więc aby osiągnąć trwale zadowalający efekt zabiegi trzeba regularnie powtarzać.

Ze względu na korzystne działanie na skórę ( i nie tylko) warto suplementować kolagen, tym bardziej, ze współczesna dieta jest w znacznym stopniu pozbawiona tego białka. Przy wyborze suplementu należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość i sposób dawkowania. Najskuteczniejsze są produkty z hydrolizowanym kolagenem otrzymywanym w procesie rozbicia kolagenu na drodze enzymatycznego rozkładu na krótkie peptydy składające się z dwóch lub trzech połączonych aminokwasów. Są one dobrze rozpuszczalne w wodzie i są szybciej wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Najczęściej suplementy z kolagenem wytwarzane są z żelatyny zwierzęcej co stanowi problem dla osób niejedzących mięsa i ryb. W takim przypadku rozwiązaniem są suplementy służące uzupełnieniu aminokwasów budujących kolagen: glicyna, lizyna i prolina. Kolagen w każdej formie potrzebuje witaminy C a zatem należy zadbać o jej właściwy poziom w diecie lub uzupełniać w formie suplementu. Choć kolagen hydrolizowany szybko dociera do skóry to na widoczne rezultaty wygładzenia cery, spłycenia zmarszczek poprawę jędrności i zdolności regeneracyjnych naskórka trzeba poczekać kilkanaście tygodni. Przy okazji przyjmowania kolagenu lub jego hydrolizatów następuje także widoczna poprawa stanu włosów, paznokci oraz zauważalna redukcja rozstępów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.