Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Król świątecznego stołu

MedExpress Team

A.L.

Opublikowano 21 grudnia 2013 00:12

Król świątecznego stołu - Obrazek nagłówka
Wciąż żadna inna ryba nie zdołała go zdetronizować. O ile spieramy się o wyższość grzybowej nad barszczem (lub odwrotnie), to wśród świątecznych ryb karp nie ma sobie równych.

Karp

Wciąż żadna inna ryba nie zdołała go zdetronizować. O ile spieramy się o wyższość grzybowej nad barszczem (lub odwrotnie), to wśród świątecznych ryb karp nie ma sobie równych.

Na naszych wigilijnych stołach znajdzie się barszcz z uszkami (78,2%), pierogi z kapustą i grzybami (77,7%) a także karp (71,4%) – tak wynika z deklaracji złożonych przez klientów Tesco.

Na każdy kilogram kupowanego łososia, przypada aż 60 kilogramów karpia. Od kilku lat rośnie też sprzedaż innych, do niedawna traktowanych jako egzotyczne gatunków ryb, jak np. okonia nilowego. Co ciekawe, zaczynamy sięgać po zupełnie nowe potrawy. O 15% wzrosła sprzedaż produktów do sushi i gotowych zestawów japońskiego przysmaku.

Niezależnie jednak, czy na naszym stole pojawi się karp czy sushi, święta spędzimy wspólnie z rodziną – tak przynajmniej deklaruje 95% klientów Tesco.

Karp zaliczany jest do ryb średniotłustych - zawartość tłuszczu w karpiu to 5,6 g na 100 g, w tym ponad 80% tłuszczu to nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają właściwości poprawiające pamięć oraz zmniejszające ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Warto poszukać smakowitych przepisów na karpia i inne świąteczne potrawy w niedawno wydanych książkach:

Magda Gessler „Smaczna Polska. Regionalny przewodnik kulinarny” – wszystko co najlepsze w polskiej tradycji okraszone opowieściami królowej kuchni

gessler

 

„Księga szefów kuchni” - przepisy najlepszych polskich szefów kuchni, połączenie tradycji z nowoczesnością  w wykonaniu mistrzów gotowania

kszk

 

Krzysztof i Beata Tyszkiewicz „Trzy pory dnia” – aktorka i jej brat wspominają dzieciństwo i dzielą się najlepszymi przepisami

3pd

 

„Siostry gotują” – Anna Popek z siostrą  Magdaleną Krupą opowiadają o rodzinnym domu, podróżach i podają sprawdzone przepisy

 sg

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.