Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Naukowcy zaskakują: Pizza jest zdrowa!

MedExpress Team

Magdalena Biegańska

Opublikowano 29 sierpnia 2023 07:20

Naukowcy zaskakują: Pizza jest zdrowa! - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Jak się okazuje niemal każdy produkt spożywczy może pozytywnie wpływać na zdrowie. Z wyników najnowszych badań dietetycznych będą zadowoleni amatorzy pizzy. Może trudno w to od razu uwierzyć, ale i ona właśnie dołączyła do listy superfoods.

W szwajcarskim czasopiśmie naukowym Nutrients, zajmującym się analizami i recenzjami wyników badań dotyczących wszystkich aspektów żywienia na całym świecie, opublikowano właśnie podsumowanie badań dotyczących konsumpcji pizzy przez osoby cierpiące na RZS. Potwierdzają one, że jedzenie co najmniej połowy pizzy raz w tygodniu może pomóc zmniejszyć ból spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów. Warunkiem jest przygotowywanie jej ze świeżych produktów. Włoscy naukowcy podkreślają, że tego typu posiłek spożywany w regularnych odstępach czasu może zmniejszyć ból spowodowany tą chorobą autoimmunologiczną nawet o 80%. Korzyści wynikają prawdopodobnie z właściwości przeciwzapalnych niektórych świeżych składników. Na pierwszym miejscu stawiany jest ser mozzarella, który w największym stopniu może przyczyniać się do tych rezultatów. Duża zawartość białka, witaminy B12, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uczestniczy w powstawaniu krwinek czerwonych, obniża poziom homocysteiny, bierze udział w powstawaniu aktywnej formy kwasu foliowego ma zasadnicze znaczenie. Do tego ser zawiera istotne ilości wapnia, fosforu, selenu i cynku, a także bakterii probiotycznych korzystnie wpływających na metabolizm. Drugim produktem stosowanym w przygotowaniu pizzy jest oliwa z oliwek bogata w witaminę E oraz polifenole, fitosterole i przeciwutleniacze takie jak witamina E, które neutralizują wolne rodniki przyczyniające się do degradacji i niszczenia komórek organizmu. W badaniu nie ustalono czy sos pomidorowy może wpływać nas uśmierzenie bólu, dlatego ten składnik będzie podlegał dalszym badaniom.

Badanie przeprowadzono na grupie 365 pacjentów cierpiących na  reumatoidalne zapalenie stawów, stosujących odpowiednią dietę zalecaną w tym schorzeniu. Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła autoimmunologiczna  choroba zapalna, która atakuje wiele stawów. Istotą choroby jest proces zapalny rozpoczynający się wewnątrz stawu. Przejawami tego są początkowo ból i obrzęk a następnie nieodwracalne zniszczenie i utrata ruchomości stawu.  Najprawdopodobniej do rozwoju choroby konieczne jest współistnienie wielu czynników. Stan zapalny może się okresowo zaostrzać jak i przechodzić w stan remisji. Bez leczenia choroba zaostrza się  i może atakować inne narządy.

Podobnie jak w wielu innych chorobach tak i w tym wypadku stosowanie odpowiedniej diety wspiera leczenie. Właściwie dobrane pokarmy dostarczają organizmowi niezbędnych witamin, aminokwasów czy antyoksydantów, które sprawdzają się nie tylko w profilaktyce ale również w trwającym procesie leczenia. Zadaniem współczesnej dietetyki jest nie tylko dobór odpowiedniej diety na konkretne dolegliwości ale i stałe poszukiwanie nowych możliwości wspierania leczenia poszczególnych chorób . Efekty działania superfood możemy  zaobserwować w dłuższej perspektywie i zawsze jest to jedynie element większej całości czyli dobrze skomponowanego menu i zmiany stylu życia. Warto też pamiętać, że żywność, która uznana jest za super zdrową również powinna być konsumowana z umiarem i zgodnie z zaleceniami dietetycznymi.

Warto przeczytać

Czy dieta keto jest zdrowa? 7 korzyści zdrowotnych keto

Tematy

superfoods / pizza

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-888015998
Europejski Dzień Śniadania

Jak sprawnie, zdrowo i smacznie przygotowywać śniadania?

22 kwietnia 2024
166637260

Szczoteczka która mówi

4 kwietnia 2024
szczoteczka-soniczna-(1_)
19 stycznia 2024
160315856
27 września 2023
iStock-1332504713
23 sierpnia 2023